1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Barosu HDP'ye saldırıyı kınadı
Diyarbakır Barosu HDP'ye saldırıyı kınadı

Diyarbakır Barosu HDP'ye saldırıyı kınadı

DİYARBAKIR- Diyarbakır Barosu Başkanı avukat Tahir Elçi, HDP Parti Meclis üyesi Ahmet Karataş'a parti binasında yapılan saldırıyı kınadıklarını, bir politikacının partisinin il merkezinde saldırıya uğramasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

A+A-
Diyarbakır Barosu Başkanı avukat Tahir Elçi, HDP Ankara İl Başkanlığı'nda Parti Meclisi üyesi Ahmet Karataş'ın saldırıya uğramasına ilişkin açıklama yaptı.
 
Elçi, birden çok ölümcül darbeyle ağır yaralanan Karataş'ın ameliyat olduğunu ve halen tıbbi bakım altında tutulduğunu belirterek, Ankara'nın orta yerinde bir politikacının partisinin il merkezinde saldırıya uğramasının kabul edilemez olduğunu vurguladı. Son günlerde artan siyasi gerilim ve ardından siyasette sergilenen suçlayıcı ve saldırgan üslubun toplumda yol açabileceği tehlikelerin, bir siyasetçiye yapılan bu saldırıyla bir kez daha ortaya çıktığına dikkat çeken Elçi, “Özellikle devlet ve hükümet yetkililerinin hassas toplumsal meselelere ilişkin kullandıkları dil ve üslubun toplumda farklı algı, tahrik ve nefret amaçlı saldırılara yol açacağı görülmelidir.
 
Tüm birey ve siyasi partilerin siyasi faaliyet hakkı ile can güvenliğini korumanın hükümetin başta gelen sorumluluğu olduğu unutulmamalı, Ahmet Karataş'a yapılan saldırıyı gerçekleştiren ve bu saldırının arkasında bulunan tüm kişi ve yapılar tespit edilerek haklarında etkili bir soruşturma ve kovuşturma yapılmalıdır. Son bir ay içinde yaşanan siyasi gerilim ve acılar, Kürt meselesinin barışçıl ve demokratik yollarla çözümü çalışmalarının önemini göstermiş, başlatılan diyalog ve müzakere sürecini geliştirme ve barışa doğru yol alma dışında bir seçenek olmadığını ortaya koymuştur" dedi. 
 
(MP-AKK-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT