1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Barosu cezaevleri raporu
Diyarbakır Barosu cezaevleri raporu

Diyarbakır Barosu cezaevleri raporu

Diyarbakır Barosu Cezaevi Komisyonu, hazırladığı raporunda özellikle siyasi tutukluların yaşadığı sıkıntıların endişe verici olduğu belirtildi.

A+A-
Diyarbakır Barosu Cezaevi Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, cezaevlerindeki hak ihlallerinin hiç kesintiye uğramaksızın devam ettiği öne sürüldü.
 
Diyarbakır Barosu Cezaevi Komisyonu üyeleri, Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi, Oltu T Tipi Kapalı Cezaevi ve Şakran Cezaevi' nde yaşanan hak ihlalleriyle ilgili bir kısım tutuklu ile rapor hazırladı. Komisyon hazırladığı raporda özellikle siyasi tutukluların yaşadığı sıkıntıların endişe verici olduğu belirtilen açıklamada şöyle dendi:
 
"Tedavi ihtiyacı olan tutsakların tedavilerinin aksatılması, yaptırılmaması, fiziki-sosyal, hayati ihtiyaçlarının standartlara uygun olarak karşılanmaması, hasta tutsakların tedavi ve tahliyeleri noktasında keyfi tutum sergilenmesi gibi pek çok hak ihlale son verilmesi çağrımızı bu vesileyle tüm cezaevleri için tekrarlamaktayız. Bu bağlamda görevini yapmayan veya kötüye kullanan idarecilerin bu tavır ve tutumlarından vazgeçmemeleri halinde, haklarında yasal işlem başlatılması için gerekli başvuruları yapacağımızı ve bu ihlallerin takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna bildiririz"

HABERE YORUM KAT