1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Baro Başkanı Tanrıkulu Röportajı
Diyarbakır Baro Başkanı Tanrıkulu Röportajı

Diyarbakır Baro Başkanı Tanrıkulu Röportajı

SHP deneyimindeki başarısızlıktan DTP ve geçmişindeki partiler doğdu. CHP kendi kelepçelerinden kurtulur, DTP de dönüşürse bir genel seçimde temel ilkeler konusunda işbirliği oluşturabilirler...

A+A-

DEVRİM SEVİMAY\'ın röportajı

 

DİYARBAKIR BAROSU BAŞKANI AVUKAT SEZGİN TANRIKULU:

 

Makul yol CHP-DTP işbirliği

 

SHP deneyimindeki başarısızlıktan DTP ve geçmişindeki partiler doğdu. CHP kendi kelepçelerinden kurtulur, DTP de dönüşürse bir genel seçimde temel ilkeler konusunda işbirliği oluşturabilirler. O zaman AKP hegemonyası kırılabilir

 

DİYARBAKIR

 

Özellikle bölgede ya AKP ya DTP; Kürtler için başka sol bir seçenek yok mu?

 

Yok, Türkiye\'nin Kars\'tan Adıyaman\'a kadar Kürtlerin yoğun yaşadığı bu coğrafyasında, siyaset bu iki ana hat ekseninde şekillendi artık. Bunun yakın bir zamanda kırılması, başka üçüncü bir alternatifin ortaya çıkması, kitleselleşmesi, buralarda yeniden Kürtlerle buluşması yakın bir zaman için çok olanaklı görünmüyor.

 

Niye?

 

Köprünün altından çok sular aktı. Yani 1980\'den bu zamana yaklaşık 30 yıllık bir zaman geçti. Bu süre içinde maalesef sol Kürtleri kaybetti. Türkiye\'nin bu en büyük sorunuyla ilgili bir program ortaya koyup arkasında duramadı.

 

Bütün solu mu kastediyorsunuz?

 

Esas olarak CHP\'yi kastediyorum. Çünkü Kürtler bakımından sol denilince akla daha çok CHP geliyor; o da Kürtlere değil, devlet içerisindeki geleneksel iktidar odaklarına yüzünü döndü. Ki bu odaklar Kürtlerin gözünde yaşanan acı ve sıkıntıların başlıca so- rumlularıdır. Dolayısıyla 1980\'den sonra solla büyük bir kopuş yaşandı.

 

Sol, Kürtleri kaybetti

 

Ya 1991\'deki SHP dönemi?

 

Doğru, SHP dönemi çok önemli bir deneyimdi. Kürtler açısından bir buluşmaydı ve belki Türkiye\'nin yeniden inşası için büyük bir fırsattı. Ama Kürtler de SHP de bu şansı iyi kullanamadı.

 

Tabii sözünü ettiğim o iktidar odaklarının bu işbirliğin bozulmasındaki rollerini unutmamak lazım ama sonuçta o başarısızlıktan DTP ve geçmişindeki partiler doğdu.

 

 Şimdi gelinen noktada ne CHP Türkiye partisi ne de DTP... Biri Batı\'ya sıkışmış, diğeri Güney\'e ve Doğu\'ya...

 

Peki SHP ruhu yeniden doğsa, Kürtlerin karşısına yeni bir program ya da belki yeni bir partiyle çıkılsa?..

 

Bu konuda iyi niyetli çalışmalar olduğunu biz de biliyoruz, ama merkez sol içindeki yapılar Kürtlerle ilgili programlarını netleştirme konusunda ürkek davranıyor. Bunda da tarihsel ideolojik bagajlarından vazgeçmeme konusundaki inatları ve yeteneksizlikleri çok önemli rol oynuyor. Bundan birazcık uzaklaştıkları noktada ise korkuları devreye giriyor ve akıllarından geçenleri cesaretle ortaya koyamıyorlar. 

 

Çünkü Türkiye\'de Kürt meselesiyle uğraşmak çok sabır ister ve kısa vadede kazandıran bir şey değildir.

 

DTP, Türkiye partisi olamıyor

 

Siz ne tavsiye edersiniz?

 

Bence artık Türkiye\'de toplumun önemli bir kesimi bu meselenin şiddet dışında çözümünden yana.

 

Dolayısıyla aklı başında, gerçekten dünya soluyla buluşabilecek ve Kürt sorununda çözüm yolunu açacak bir programla ortaya çıkan bir merkez sol belki hemen Kürtlerin geniş kesiminden oy alamaz ama hiç değilse Türkiye\'de çok geniş bir kitleye hitap eder.

 

DTP\'nin oyu ne kadar bölgede?

 

Yüzde 50\'yi aştığı iller olsa da bölge ortalaması yüzde 25.

 

AKP?

 

AKP\'nin ortalaması yüzde 50 civarında.

 

Az önce \'Kürt meselesine el atan kaybeder\' dediniz, o zaman AKP nasıl oldu da kaybetmedi?

 

Çünkü AKP sorunu çözeceğine dair bir inanç yarattı; çözmeye uğraştı demiyorum, ama onun havasını yaratarak oy topladı. İkincisi de Kürtlerin muhafazakârlığını çok iyi kullandı. Yoksa AKP\'nin esas itibariyle yaptığı hiçbir şey yoktur. Bu bölge halkı için kritik eşik dediğimiz meseleler yine DSP-MHP-ANAP zamanında çözülmüştür.

 

CHP için vahiy lazım

 

 İyi de AKP \'mış gibi\' yapıyor, DTP Türkiye partisi olamıyor. Böyle bir ortamda Kürt meselesini çözme konusunda samimi ve tüm Türkiye\'yi kapsayıcı bir parti ya da program niçin karşılık bulamasın ki?

 

Ben bulamaz demiyorum, ama önce güven meselesini halletmesi gerekecektir. Tam da AKP\'nin aştığı kritik eşik bu zaten.

 

Siz sanki biraz umutsuz gibisiniz...

 

Aslında bu umutsuzluk, bana göre gerçekçilik. Çünkü bu silahlı şiddet Kürtlere yapışmış bir kelepçedir. Bu şiddet bitmeden siyasi tercihlerin rasyonel temellere oturması, önyargıların kırılması pek mümkün değil.

 

CHP\'nin vizyonunu değiştirmesi bile kıramaz mı o önyargıyı?..

 

Yakın zamanda CHP\'nin değişmesi için bir vahiy lazım herhalde, CHP\'nin değişmesi imkânsız gibi bir şey.

 

CHP doğuda kadrolarını yitirdi

 

Ama şimdi haksızlık da etmeyelim, masalarının üzerinde duran yeni program AKP\'nin vaatlerinden ileri bir noktada?

 

Daha ortaya çıkmadı ki, ne diyecekler, nasıl duracaklar o daha belli değil. Ayrıca başka önemli bir şey var; CHP burada toplumla buluşabilecek bütün kadrolarını yitirdi. Korucubaşıları aday yapıyor; bunu nasıl yapıyor anlamak mümkün değil.

 

1980 öncesinde Kürtlerde önemli bir CHP hattı vardı ama o hat bu hatalarla tamamen dağıldı. Yoksa mümkün mü Diyarbakır\'da 8-9 bin oy alması; AKP 190 bin alıyor.

 

Ahmet Türk bir imkân

 

Radikal bir seçenek, ama DTP ve CHP bir ortak noktada buluşursa bu Kürtler üzerinde etkili olur mu?

 

Bence bu makul bir yol. CHP de kendi kelepçelerinden kurtulursa, DTP de dönüşürse, bir genel seçimde temel ilkeler konusunda işbirliği oluşturabilirler. Ancak o zaman da AKP\' nin hegemonyasını kırılabilirler.

 

Ahmet Türk böyle bir dönüşümün başlatılması adına bir kazanç olabilir mi; ne de olsa eski CHP\'li?..

 

Bana göre Ahmet Türk, DTP için de, Türkiye için de bir imkândır ve bu imkânı herkesin doğru değerlendirmesi lazım.

 

Tabii Ahmet Türk\'ün de bu imkân olma iradesini ortaya iyi koyması şart.