1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Baro Başkanı Elçi açıklaması
Diyarbakır Baro Başkanı Elçi açıklaması

Diyarbakır Baro Başkanı Elçi açıklaması

Diyarbakır Baro Başkanı Tanih Elçi, "Diyarbakır Barosu, insanlığa karşı işlenen suçlar bağlamında ve 'evrensel yargı yetkisi/universal jurisdiction' yetkisi çerçevesinde UCM Savcılığını ve BM yetkililerini sorumluluklarının gereğini yerine getirmeye davet

A+A-

Elçi, yaptığı yazılı açıklamada, ifade özgürlüğü ve bu özgürlüğün temel araçlarından biri olan toplanma, yürüyüş ve gösteri özgürlüğü hakkı; demokratik bir toplumun temel değerlerinden biri olduğunu belirtti.
Uzun bir süredir Türkiye'nin hemen her yerinde toplanma ve gösteri hakkını kullanmak isteyenlere güvenlik görevlileri tarafından müdahale edildiği vurgulanan açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Doğu ve Güneydoğu'da son beş yıl içinde neredeyse yapılmak istenen tüm açık hava toplantı ve gösterilerine müdahale edilmiş, göstericiler zor kullanılarak dağıtılmışlardır. Öte yandan Gezi Parkı eylemleri nedeniyle polisin yurttaşlara karşı sergilediği şiddet ve bu şiddet sonucu yaşanan ölüm ve yaralamalar kamuoyu tarafından bilinmektedir. Dün 'Rojava' olarak bilinen Batı Kürdistan'da dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen çetelerin ve fundamentalist grupların Kürt sivil halka karşı uyguladığı şiddet, katliam ve diğer ağır suçlara karşı tepkilerini ifade etmek için Ceylanpınar'da yapılmak istenen açık hava toplantısı, hukuka aykırı olarak yasaklanmış, göstericilere hukuk dışı ve keyfi bir şiddet uygulanmıştır. Diyarbakır Barosu, insanlığa karşı işlenen suçlar bağlamında ve "evrensel yargı yetkisi/universal jurisdiction" yetkisi çerçevesinde Uluslar arası Ceza Mahkemesi Savcılığını ve Birleşmiş Milletler yetkililerini sorumluluklarının gereğini yerine getirmeye davet etmektedir."

Hükümetin, Suriye politikasını gözden geçirmesi gerektiğinin dile getirildiği açıklamada, "Bu gruplara her türlü desteğe son vermelidir. Suriye'deki sivil halka insani yardım için gerekli kolaylıklar sağlanmalı, ancak silahlı grupların geçişini engellemek için sıkı bir sınır denetimi yapmalıdır. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve beraberindeki milletvekillerinin seyahatinin ve seçmenleriyle buluşmasının engellenmeye çalışılmasını, kolluk görevlileriyle muhatap kılınarak fiziki engelleme ve şiddete varan uygulamalara maruz kalmasını kabul edilemez bulmakta ve kınamaktadır" denildi.

HABERE YORUM KAT