1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır 'barış'ı haykıracak
Diyarbakır 'barış'ı haykıracak

Diyarbakır 'barış'ı haykıracak

1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Diyarbakır'da gerçekleştirilecek bölge mitinginin hazırlıkları tüm hızıyla devam ederken, bu yılki 1 Eylül'ün önemine dikkat çeken tertip komitesi üyeleri, yurttaşlara 1 Eylül'de “Demokratik çözüm süreci”nin kalıcı hal

A+A-

Hitler'in Polonya'yı işgal etmesiyle başlayan ve milyonlarca insanın yaşamını yitirdiği 2. Dünya Savaşı'nın başladığı gün olan 1 Eylül, savaşın yarattığı tablonun unutulmaması için Dünya Barış Günü olarak kutlanmaya başlandı. 74 yıldır kutlanan 1 Eylül'de şüphesiz en çok alanlara inerek barışı dillendiren halklardan birisi ise Kürtler. 30 yılı aşkın süredir devam eden çatışmalı ortamda barış talebini devamlı haykıran Kürt halkı, 2013 yılının 1 Eylül'ünü de Nevroz'la birlikte başlatılan “Demokratik çözüm süreci” tartışmalarıyla karşılıyor. Sürece ilişkin tartışmaların yapıldığı bir dönemde, 1 Eylül günü Diyarbakır'da bölge mitingi gerçekleştirilecek. “Nevroz ruhuyla onurlu barışa yürüyoruz, Rojava devrimini selamlıyoruz” şiarıyla gerçekleştirilecek mitingin çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, tertip komitesinde yer alan STK temsilcileri  konuştu.

'Güçlü bir hazırlık içindeyiz'

Barışın en çok Kürtler tarafından dillendirildiğini ve istendiğini dile getiren Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Diyarbakır Şube Başkanı İdris Ekmen, bu yıl ki 1 Eylül mitinginin önceki yıllarda yapılan mitinglerden çok farklı ve önemli olduğuna dikkat çekti. “Demokratik çözüm süreci”nde alanlardan barış taleplerinin daha bir gür şekilde haykırılmasıyla devletin ikinci aşamada üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerektiğine dikkat çekileceğini belirten Ekmen, mitingde hem devam eden sürece ilişkin hem de Rojava'da çetecilerin saldırılarına karşı Rojava halkıyla dayanışma mesajlarının yankılanacağını söyledi. Ekmen, “Bu iki konuda da Kürt halkının beklentilerini çok daha net bir şekilde yansıtabilmek adına 1 Eylül'e biz geçmiş senelerde yüklediğimiz anlamlardan çok daha fazla bir anlam yüklemekteyiz. Geçmiş yıllarda kutladığımız 1 Eylül'lerden çok daha güçlü kutlama hazırlığı içerisindeyiz” dedi.

1 Eylül'e katılım çağrısı

Başlatılan “Demokratik çözüm süreci”nin birinci aşamasının tamamlandığını, ancak geçilen ikinci aşamada devletin ertelemeci ve oyalayıcı bir tutum sergilediğini dile getiren Ekmen, şunları ifade etti:

“Çözümün taraflarından birisinin kendi üzerine düşen sorumlulukları yerine getirdiğini ve getirmekte olduğunu görüyoruz. Tabi sürecin doğası gereği ikinci aşamada Türkiye'nin bir demokratik dönüşüm sürecinin içine girmesi gerekiyor. Hem Türkiye'deki demokrat çevreler hem Kürt halkı bir bütün bu demokratik dönüşüm süreci ve demokratikleşme hamlesinin hayata geçmesi beklentisi içerisindedir. Tüm bunların ışığında 1 Eylül mitinginin güçlü geçmesinin devlete adım attırma noktasında önemli olacağını düşüncesindeyiz.”

Sürecin sadece Türkiye'de yaşanan çözüm süreciyle ele alınmaması gerektiğini kaydeden Ekmen, Rojava'da çetecilerin halka yönelik yoğun saldırılarına da dikkat çekerek, hem Ortadoğu coğrafyasının kaynayan bir kazan olması hem de Rojava'nın içinden geçtiği süreçte barışın haykırılması gerektiğini belirtti. Ekmen, son olarak tüm yurttaşları, 1 Eylül mitingine katılmaya çağırdı.

'Mesajların en güçlüsü verilecektir'

Bu yıl yapılacak olan 1 Eylül Dünya Barış Günü mitinginin çok daha önemli olduğu tespitinde bulunan Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek, “Çözüm süreci başladığından bu yana Kürtler üzerine düşen sorumlulukları yerine getirirken devletin adım atmaması dikkate alınması gereken bir durum. Bu anlamda barış mücadelesinin yükseltilmesi gerekiyor. Eğer bir taraf üzerine düşeni yapıyor ve diğer tarafta bu savsaklama tavrı içerisindeyse barış mücadelesinin yükseltmek gerekiyor. 1 Eylül tam da bunun için bir fırsattır. Bu nedenle özellikle Kürtlerin 7′den 70′e 1 Eylül'de alanlara çıkıp tavrını devlete göstermesi gerekiyor. Özellikle Rojava'daki durum açısından değerlendirdiğimizde önemi artıyor. Kürt halkı akın akın yüz binlerle alanlara akmalıdır. Türkiye'ye şimdiye kadar verilmiş olan mesajlardan daha güçlü bir mesaj verecektir” dedi.

'1 Eylül'e sahip çıkalım'

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Kemal Karadaş da, Kürtlerin tarihi bir süreçten geçtiğini belirterek, bu süreçte “Kuzey Kürdistan”da yaşayan Kürtlerin hem “Demokratik çözüm süreci”nde devleti adım atmaya zorlamak hem de Rojava halkıyla dayanışmak ve direnişlerini sahiplenmek amacıyla alanlarda olacağını belirtti. Savaşların yaşanmaması ve insan ölümlerinin durması için herkesin kendini bu sürece katması gerektiğini dile getiren Karadaş, “Birinci aşamanın ardından devlet halen üstüne düşen sorumlulukları yerine getirmiş değil. Bizler halk olarak alanlara akarak devleti buna zorlamalıyız. Bizler savaş değil barış, çatışma değil demokratik çözüm istiyoruz. Hep beraber 1 Eylül'lere sahip çıkalım ki bir daha savaşlar yaşanmasın” dedi.

Miting saat 16:00'da başlayacak

1 Eylül Pazar günü İstasyon Meydanı'nda gerçekleşecek olan miting saat 16.00′da başlayacak. BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak'ın konuşmacı olarak katılacağı mitinge; Rojava'dan PYD Eş Genel Başkanı Aysa Abdullah ve beraberindeki 30 kişilik heyet katılacak. On binlerce kişinin katılımının beklendiği mitingde sanatçı Kadir Çat, Ruken Yılmaz ve Koma Gûlen Xerzan da sahne alacak.

HABERE YORUM KAT