1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır barışa şahit
Diyarbakır barışa şahit

Diyarbakır barışa şahit

PKK'nın yıllardır nefes aldırmadığı topraklara barış demir attı.

A+A-

Diyarbakır, çözüm sürecinin tarihi buluşmasına evsahipliği yaptı. Başbakan Erdoğan en güçlü mesajı verdi: Yeni Türkiye'de ayrımcılık olamaz. Gönüllerde açan bahar çiçeği artık hiç solmasın.

Çözüm sürecinin ardından, Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, 37 yıldır Türkiye'den ayrı yaşayan Şivan Perwer ve İbrahim Tatlıses, Diyarbakır Kantar Meydanı'nda buluştu. Erdoğan, tarihi mesajlar verdi: 

İLK DEFA 'KÜRDİSTAN' DEDİ

- Bugün Molla Mustafa'nın oğlu değerli dostum Mesud Barzani'yi Diyarbakır'da misafir ediyorum. Babanız, amcalarınız gibi kardeşlerinizin toprağına ve onların ülkesine Türkiye Cumhuriyeti'ne, Diyarbakır şehrimize hoş geldiniz. Sizi, sizin şahsınızda Kuzey Irak Kürdistan bölgesindeki değerli kardeşlerimizi muhabbetle selamlıyorum. Diyarbakırlı büyük şair ve mütefekkir Sezai Karakoç diyor ki, Diyarbakır sadece Türklerin, Kürtlerin ve Arapların değildir. Tıpkı Erbil gibi Diyarbakır hepimizindir. Biz Erbil'de kendimizi kendi şehrimizde hissettik. Siz de kendinizi evinizde hissedin diyorum.

DAĞDAKİLER İNECEK, CEZAEVLERİ BOŞALACAK

GENEL AF GELECEK Mİ?

AHMET KAYA DA OLSAYDI

- Ahh keşke bugün biri daha aramızda olsaydı. Bu toprakların bir başka nefesi sesi aramızda olsaydı. Diyordu ki 'Üzülme sen, üzülme, başını öne eğme gün olur kavuşuruz dert etme Diyarbakır' Ne var ki, vatana dosta, kardeşe hasret şekilde 13 yıl önce bugün bir 16 Kasım'da gurbette hayata veda etti. Ahmet Kaya'yı Diyarbakır'ın Malatya'nın evladını sevgili dostum Ahmet Kaya'yı vefatının 13. seneyi devriyesinde rahmetle anıyorum. Şivan Perwer'in dediği gibi o yaralı yürekti. Tatlıses ve Perwer'i keşke yan yana göreydi.

ÖZLEME SON VERİYORUZ 

- Kardeşlik şehri Diyarbakır biz kardeşiz. Ezelden kardeşiz, ebede kadar kardeşiz. Biz pazara kadar değil mezara kadar, mahşere kadar biriz, beraberiz. Bugün büyük bir kucaklaşmaya şahit oluyoruz. Bu kederli özleme bugün artık son veriyoruz.

BARZANİ İLE 1 SAAT 20 DAKİKA

TEK PARTİYE ASLA İZİN YOK

- 2005 yılında Diyarbakır'da 'bu işi çözeceğiz' dedik. Yeni Türkiye'yi bu ülkedeki herkesle birlikte inşa ediyoruz. 1920'de TBMM'de Kürt, Türk, Arap, Laz, Gürcü, Çerkes, Boşnak nasıl bir ve beraber olduysa, İstiklal savaşını nasıl birlikte verdilerse, Cumhuriyeti nasıl birlikte kurdularsa yeni Türkiye'yi de o ruh, o öz ve kardeşlik ruhuyla yeniden ayağa kaldırıyoruz. Bu yeni süreçte özellikle bir şeye dikkat edeceğiz. Tıpkı cumhuriyetin ardından olduğu gibi bir tek parti zihniyetini, yeni bir tek parti döneminin, dayatmaların, baskıların, zulümlerin, farklı formatlarda inkar ve reddin oluşmasına izin vermeyeceğiz.

İBRAHİM TATLISES: 'OĞLUM OLACAK ADI DA...'

CEZAEVLERİ BOŞALACAK

- Çocuklarımızın canı üzerinden hesap yapanlara Diyarbakır'ın 'yeter artık' demesini istiyorum. 'Yeter artık' demeye var mıyız? Allah'ın izniyle milletin hayır duasıyla Allah ömür verirse inşallah gelecek çok daha farklı olacak. Dağdakilerin indiğini, cezaevlerinin boşaldığını, 76 milyonun kucaklaştığını birlikte yeni Türkiye olduklarını göreceğiz. Endişeniz olmasın.

HABERE YORUM KAT