1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Barış Ormanı'nda fidan dikildi.
Diyarbakır Barış Ormanı'nda fidan dikildi.

Diyarbakır Barış Ormanı'nda fidan dikildi.

Sivas'ta 21 yıl önce içinde devletin de bulunduğu organize bir saldırı sonucu Sivas'ın Madımak otelinde diri diri yakılarak katledilen 33 aydın ve sanatçı için, Diyarbakır Barış Ormanı'nda 33 fidan dikildi.

A+A-
Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde bulunan Barış Ormanı'nda Mezopotamya Ekoloji Hareketi ve Bağlar Belediyesi'nin öncülük ettiği, Sivas'ta Madımak Oteli'nde katledilen 33 aydın için 33 fidan dikildi.
 
Diyarbakır Pir Sultan Abdal Derneği Diyarbakır Şubesi, Praksis Müzik Grubu, ve Spor ve Doğa severler Kulübü üyeleri de bisikletleriyle etkinliğe destek verdi. Fidan dikme etkinliğinde her fidanın üstüne Madımak'ta yaşamını yitiren bir aydının ismi asıldı. Yaşamını yitiren 33 aydının fotoğraflarının yer aldığı pankart asıldı. Anma etkinliğinde Praksis Müzik Grubu, için küçük bir skeç oynadı. Skeçte aydınların verdikleri mücadelenin mesajı verildi. 
 
Güler : Madımak katliamının sorumlusu devlettir
 
Etkinlikte konuşan Pir Sultan Abdal Derneği Diyarbakır Şube Temsilcisi Cafer Koluman, karanlık güçlerin tek kimlik ve tek ulus yaratmak için 33 aydını yakarak katlettiğini hatırlattı. Sivas katliamını unutmaması çağrısı yapan Koluman, Sivas'ı unutmanın Dersim, Maraş, Çorum, Roboski ve Lice'yi unutmak olduğunu söyleyerek, katliamlarda yaşamını yitirenleri andı. Türkiye'de bir çok katliamın yaşandığını hatırlatan Diyarbakır Bağlar Belediye Eş Başkan Eşref Güler ise "Çocuklarımız 30 yıldır ki bu katliamların hesabını sormaya çalışıyor. Bazı kirli kişilikler bu katliamın içinde olabilir, fakat bu katliamın sorumlusu sistem ve devlettir" dedi. Güler şöyle devam etti: “Bunu yapanlara gerçekten kınıyoruz. Bunu yapanlar bellidir. Bu katliamların hepsinin tek sorumlusu devlettir. Halklar kardeştir Kürt halkının Türk halkıyla hiçbir sorunu yoktur. Kürt halkının sorunu sistemle vardır. Ve bu sistem inanıyorum ki toprağın altına gömülecektir.”
 
Güler'in konuşmasından sonra eylem alkışlarla sona erdi. 
 
 
 

HABERE YORUM KAT