1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Atatürkçü Düşünce Derneği'nden Sert Açıklama
Diyarbakır Atatürkçü Düşünce Derneği'nden Sert Açıklama

Diyarbakır Atatürkçü Düşünce Derneği'nden Sert Açıklama

Diyarbakır Atatürkçü Düşünce Derneği, Ergenekon soruşturmasıyla ilgili olarak gözaltına alınan ADD Genel Başkanı Eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener UYGUR'la ilgili olarak kamuoyuna bir basın açıklaması yaparak yaşanan son duruma sert bir şekilde

A+A-

Diyarbakır Atatürkçü Düşünce Derneği, Ergenekon soruşturmasıyla ilgili olarak gözaltına alınan ve geçtiğimiz günlerde tutuklu olarak kaldığı Kocaeli Kandıra Cezaevinde beyin kanaması geçirerek  Kocaeli Tıp Fakültesinde müşahede altına alınan, ADD Genel Başkanı Eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener UYGUR'la ilgili olarak kamuoyuna bir basın açıklaması yaparak yaşanan son duruma sert bir şekilde tepki gösterdi.

Diyarbakır Atatürkçü Düşünce Derneği Yönetim Kurulu Adına   ADD Diyarbakır Şube Başkanı   Oktay Arıtürk imzalı olarak yayınlanan açıklamada şu görüşlere yer verildi.                                                                                                       

  "01/07/2008 tarihinde adına Ergenekon Soruşturması denilen bir tertiple evinden sabah erken saatlerde göz altına alınan Genel Başkanımız E. Orgeneral Sayın M. Şener Eruygur’un 17/09/2008 tarihinde merdivenden düştüğü ve bunun sonucunda da boyun bölgesinde kırıkların ve beyninde kanamanın tespit edildiği kamuoyuna açıklanmıştır.

İçine gerekli gereksiz, yalan doğru ne var ne yok konmuş ve şişirilmiş bir çuvala benzeyen iddianamenin işleyiş sürecinde herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan, aylarca cezaevinde tutulan ve suçunu dahi öğrenemeden yakalandığı hastalık sonucu hayatını kaybeden kişilerin de bulunduğu gözönüne alınırsa durumun ne kadar korkutucu bir vehamet taşıdığı bir kez daha ortaya çıkmaktadır.

Bir iddianame ile insanları gözaltına almayı bilen hukuk suçlu ya da suçsuz oldukları kanıtlanmış ya da kanıtlanmamış insanların yaşamlarını korumakla mükelleftir.

Herhangi bir iddianame hazırlanmadan, aylardır ne ile suçlandıklarını bilmeden cezaevinde tutulan, ömrünü Türk varlığına düşman unsurlarla mücadeleye harcayan Genel Başkanımızın, kamuoyunun aklında soru işaretleri bırakacak bir şekilde rahatsızlandığının açıklanması  düşündürücüdür.