1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Diyarbakır Arena için isim tartışması
Diyarbakır Arena için isim tartışması

Diyarbakır Arena için isim tartışması

Diyarbakır'da inşaatı devam eden 33 bin kişilik stadyum için kamuoyunda isim tartışması yapılıyor.

A+A-

Diyarbakır'da 33 Bin Kişilik Stada İsim Aranıyor
 Uzun yıllardır Süper Lig hasreti çeken ve saha içi yaşanan şiddet olaylarıyla gündeme gelen Diyarbakır futbolu yeni bir stada kavuşmanın hayalini kurarken inşaatı devam eden 33 bin kişilik stadyum için kamuoyunda isim tartışması yapılıyor. 

YA GAFFAR OKKAN YA DA MEZOPOTAMYA

İnşaatı hızla devam eden ve 2016-2017 sezonu ikinci yarısında maç oynanacak hale getirilmesi planlanan stat için en çok dile getirilen isim merhum emniyet müdürü Ali Gaffar Okkan. Diyarbakırsporlu taraftarlar, sosyal medyada yaptıkları paylaşımlarla en çok bu ismi gündeme getiriyor. Bir diğer isim ise bölgenin tarihteki adı olan Mezopotamya. Stada verilecek isimle ilgili önümüzdeki günlerde anketler yapılması bekleniyor.

 

STAT İNŞAATINA DEVAM EDİLİYOR

Bu arada stadın inşaatı yükselmeye devam ediyor. Altyapı çalışmaları tamamlandıktan sonra hız kazanan inşaatta hummalı çalışmalar dikkat çekerken, yaz dönemi sonuna kadar çok daha önemli mesafe kat edileceği ifade ediliyor. Tamamlandığında bölgenin en büyük stadyumu olacak olan tesis için daha sonra belediye tarafından yol çalışması yapılacağı bildirildi.

 

diyarbakir-da-33-bin-kisilik-stada-isim-araniyor-7507602_910_m.jpgdiyarbakir-da-33-bin-kisilik-stada-isim-araniyor-7507602_3763_m.jpgdiyarbakir-da-33-bin-kisilik-stada-isim-araniyor-7507602_x_43_o.jpg

33 BİN KİŞİLİK

Toplam 240 dönüm arsaya inşa edilecek Diyarbakır Stadı'nda 666 kişilik protokol tribünü, bin 74 kişilik VİP tribünü, 639 kişilik basın tribünü ve engelli vatandaşlar için 253 koltuk yer alacak. Statta, 645 kapalı ve bin 207 açık olmak üzere toplamda bin 852 araçlık otoparkla 75 araçlık otobüs parkı bulunacak. 33 bin seyirci kapasiteli stadyumun 2016-2017 sezonu ikinci yarısında maç oynanacak hale getirilmesi planlanıyor.

"SUR" İZİ OLACAK

Diyarbakır Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürü Abdullatif Umut, daha önce yaptığı açıklamada "Yeni stadyumda şehrin tarihi surları ile karpuzundan izler taşıyacak. Tarihi surlara yukarıdan bakıldığı zaman kalkan balığına benzediğini belirterek, projede de kalkan balığı ve karpuz esas alındı." ifadelerini kullanmıştı. (HA-YRT-SK-S)
 

HABERE YORUM KAT