1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır aldığı göçle İnşaat sektörü coştu
Diyarbakır aldığı göçle İnşaat sektörü coştu

Diyarbakır aldığı göçle İnşaat sektörü coştu

Ekonomideki olumlu havayla birlikte güç kazanan inşaat sektöründeki büyümeden Diyarbakır da payına düşeni aldı.

A+A-

Ekonomideki olumlu havayla birlikte güç kazanan inşaat sektöründeki büyümeden Diyarbakır da payına düşeni aldı.

Güneydoğu'nun en önemli şehirlerinden Diyarbakır özellikle son 20 yılda aşırı göçe maruz kaldı. Resmi kaynaklarca net göç hızı yüzde 48 olarak belirlenirken bu durum ekonomik yapıyı da değiştirdi. Göç, tarım ve hayvancılıkta darboğaz yaşanmasına sebep olurken inşaat sektörünü ekonomideki olumlu havanın da etkisiyle tetikledi. 1990'lı yıllarda kendi içinde yaşanan göçle birlikte doğusundaki illerden de göç alan Diyarbakır'da Sur, Bağlar gibi bölgelerde kuralsız ve ruhsatsız yapılaşma ortaya çıktı. 2000'li yıllara gelindiğinde aldığı göçle şişen kent nüfusunun Kuzey'deki Kayapınar bölgesine taşınması ortaya çıkınca inşaat sektöründeki yatırımlar da hız kazandı. Sanayide istenilen düzeyde yatırım alamayan kent adeta inşaat şantiyesine döndü. Türkiye ortalamasında yıllık yüzde 20'ler düzeyinde büyüyen sektörden nasibini alan Diyarbakır'da imarlı, planlı, sosyal donatısı olan yeni bir kent ortaya çıktı.

İnşaat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Sekreteri Turan Kapan, konut açığının ortaya çıkmasıyla birlikte kentte son 10 yılda bu alanda ciddi yatırımların yapılmaya başlandığını söyledi.

Göçle birlikte özellikle Sur ve Bağlar bölgesine imarsız yapıların inşa edildiğini ifade eden Kapan, buralarda can güvenliğinin olmadığının anlaşılmasıyla Kayapınar bölgesine yapılan master plan çerçevesinde imarlı, depreme dayanıklı konutların üretilmeye başlandığını kaydetti.

Sektörün 2006 yılında zirveye çıkmakla birlike son 2 yılda durgunlaştığını aktaran Kapan, Diyarbakır'da inşaat sektöründeki büyümenin Türkiye ortalaması üzerinde olduğunu vurguladı.

Kapan, sosyal donatısı olan, site şeklindeki projelerin rağbet gördüğü kentte yıllık 1 milyon metrekare konut üretimi yapıldığını, bunun da yılda 5 bin konut anlamına geldiğini belirtti.

Kapan, konut ihtiyacının kent dışından gelenler tarafından değil kent içinde yaşanan göç sebebiyle de son dönemde artığını belirterek, depreme dayanıklı yapı bilincinin istenilen düzeyde olmamasına rağmen yüzde 80'ler düzeyine çıktığını sözlerine ekledi.

Diyarbakır Emlak Komisyoncuları ve Müşavirleri Derneği (DİEMDER) Başkanı Mustafa Koç ise, sanayi yatırımı olmayan Diyarbakır'ın geride kalan 10 yılda inşaat sektöründeki yatırımlarla istihdam ortaya çıkardığını belirterek, ekonomik ve siyasi istikrarın devam etmesi durumunda önümüzdeki yıllarda sektörün büyümeye devam edeceğini vurguladı.

1990'lı yıllarda alınan göçün eski Diyarbakır'da imarsız, ruhsatsız yapılaşma ortaya çıkardığını aktaran Koç, 1999'da Kayapınar bölgesinin imara açılmasıyla sosyal donatısı olan modern yapıların yükselmeye başladığını söyledi.

Koç, "Ancak son iki yılda özellikle demirdeki fiyat yükselmesi müteahhitlerin iş durdurmasına sebep oldu. Normalde inşaat sektöründe yap-sat denilen sistem uygulanırken Diyarbakır'da geçmişte ihtiyaç sebebiyle müteahhitler sat-yap şeklinde çalıştı. Önce konut ihtiyacı olan 20-30 kişi buldu. Bunlara önce konutu sattı sonra yaptı. Türkiye'de inşaat sektöründeki büyümenin kat kat fazlası Diyarbakır'da son 10 yılda gerçekleşmiştir. Bölgede sanayi yatırımı olmadığı için istihdam ortaya çıkan sektörün başında inşaat geliyor. Eğer ekonomik ve siyasi istikrar devam ederse önümüzdeki 10 yılda Diyarbakır'da inşaat sektöründeki büyüme yıllık yüzde 40-50'ler düzeyinde devam eder." diye konuştu.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2000 yılı nüfus ve nüfus artış rakamlarına göre yaptığı değerlendirmede Diyarbakır 70 bin konut açığının bulunduğu il olarak ifade ediliyor. Geride kalan 8 yılda bu ihtiyacın yaklaşık 50 bini yerine getirilmiş durumda. 2006 nüfusu 1,5 milyon olan kent nüfus artış hızındaki yüzde 1,56'lık payla Türkiye nüfus artışının üzerinde seyre sahip. 2006 yılı itibari ile kentsel alanlardaki konut sayısı 205 bin 986 olan Diyarbakır'da, inşaat ruhsat izni olmayan konut sayısı 129 bin. Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı Derneği'nin 2008 yılı Ocak ayında hazırladığı rapora göre ise Diyarbakır'da 2007-2015 yılları arasındaki konut ihtiyacı 90 bin olarak öngörülüyor. Özel sektörün yanı sıra Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) de son 6 yılda Diyarbakır'da konut seferberliği başlatmış durumda. TOKİ'nin Diyarbakır merkez ve ilçelerinde yaptığı konut sayısı 7 bini geçmiş durumda.