1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Diyarbakır AKP'de üç istifa...
Diyarbakır AKP'de üç istifa...

Diyarbakır AKP'de üç istifa...

DİYARBAKIR'ın merkez Yenişehir İlçesi Belediyesi'nin AKP'li meclis üyeleri Mürsel Kaymak, Mehmet Alma ile Recep Güler, Demokratik BÖlgeler Partisi'ne (DBP) geçti.

A+A-
Mehmet Alma, "Almış olduğumuz kararda hiç kimsenin bir baskı olmadığını ve kendi hür irademizle geçiş yaptığımızı beyan ederiz" dedi.
 
Yenişehir Belediyesi'nin AKP'li meclis üyeleri Mürsel Kaymak, Mehmet Alma ile Recep Güler, partilerinden istifa ederek DBP'ye geçti. DBP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde meclis üyelerinin katılımı nedeniyle düzenlenen törene Büyükşehir Belediye Başkanı DBP'li Gültan Kışanak, Yenişehir Belediye Başkanı DBP'li Selim Kurbanoğlu, DBP İl Başkanı Hafize İpek ile partililer katıldı. 2011 yılında yapılan yerel seçimler sonrası Yenişehir Belediyesi'nde AK Parti meclis üyeliği görevini yürüten Mehmet Alma, Mürsel Kaymak ile Recep Güler aileleri ile birlikte DBP'ye geçtiklerini belirterek, yapılacak genel seçimlerde de HDP'yi destekleyeceklerini açıkladı.
 
Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu Türkçe ve Kürtçe yaptığı konuşmada meclis üyelerinin partilerine geçmesinden dolayı memnun olduğunu söyledi. Kurbanoğlu, "DBP ve HDP olarak tek gayemiz meclise gidip milletvekili olmak değil. Temel gündemimiz Kürt sorunun demokratik, barışçıl ve halkımızın talebi doğrultusunda çözüme kavuşulmasıdır. Bugün aramazda çok değerli ailelerimiz ve meclis üyelerimiz var. 2011 yerel seçimlerinde AK Parti'den seçilen meclis üyesi arkadaşlarımız bugün bizlerle beraberdirler" dedi.
 
AKP'den istifa ederek DBP'ye geçen meclis üyeleri adına konuşan Mehmet Alma, "Bizler bu çatının altına girerken doğru, ilkeli barışçıl ve bu bölgeye Kürt sorununa barış, refah getirecek bir siyasi koşul olduğunu düşünerek geldik. Şahsi hiçbir menfaat gözetmeden elimizi taşın altına soktuk, barış ve huzur beklerken elimizin taşın altında ezildiğini fark ettik. Fark ettiğimiz anda da bu teşkilatın artık gerçek anlamda demokrasi ve insan haklarını sömürdüğünü anlayıp bu siyasi çatının altında kalmamızın halkımıza ve bölgemize bir fayda getirmeyeceğini anladığımız için ben ve arkadaşlarım istifa etme kararı aldık. Şunu belirtmek isterim ki almış olduğumuz kararda hiç kimsenin bir baskı olmadığını ve kendi hür irademizle geçiş yaptığımızı beyan ederiz. Girmiş olduğumuz bu yeni yolda halkımız ve bölgemiz için çalışacağımızı bilmenizi isteriz" dedi.
 
DBP'ye geçen 3 meclis üyesine daha sonra parti rozetleri takıldı.
31 meclis üyesinin bulunduğu Yenişehir Belediye Meclisi'nde, 9 AKP üye kalırken, 3 kişinin katılımıyla DBP'nin üye sayısı 22'ye çıktı. (DHA / Cumhuriyet)

HABERE YORUM KAT