1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Ağız ve diş hastanesinin başarısı
Diyarbakır Ağız ve diş hastanesinin başarısı

Diyarbakır Ağız ve diş hastanesinin başarısı

Diyarbakır Ağız ve Diş Hastalıkları Hastanesi dijital ortamda hizmet veriyor

A+A-

Diyarbakır Ağız ve Diş Hastalıkları Hastanesi'ne gelen vatandaşlar ağız ve diş sağlığıyla ilgili bütün işlemlerini dijital ortamda yapıyor.

Güneydoğu'ya hizmet veren ve günde ortalama bin 500 hastanın tedavi için başvurduğu hastane, bölge halkının bu alandaki umudu oldu. Türkiye'de sadece bu hastanede bulunan dijital röntgen ve otomasyon sistemi sayesinde çok kaliteli hizmet veriliyor. Hastanın bütün işlemleri dijital ortamda yapılıyor. Bu şekilde kişinin çok daha kısa sürede tedavi olması sağlanıyor. Her şey dijital olduğu için hastanın sıra ve röntgenin çıkmasını beklemek gibi bir derdi yok. Hastanın işlemleri maille atılabiliyor.

Başhekim Dr. Hamza Koca, en yeni tıbbi ve teknolojik gelişmelere sahip 50'e yakın ünite bulunduğunu söyledi. 65 hekimlik dev bir kadroyla bölge insanına hizmet verdiklerini anlatan Koca, daha önce protez hastalarına verilen 8 - 10 ay gibi uzun randevuların tarihe karıştığını kaydetti. Protez ve kanal hizmeti için vatandaştan hiçbir ücret almadıklarını anlatan Koca, bölgede yeşil kartlı hasta sayısının çok olduğunu ve daha önce bu hastaların protez dişten yararlanamadığını belirtti. Koca, "İnsanlar protez diş parasını kendi cebinden ödüyordu. Şimdi döner sermayemizden protez masrafını ödeyerek protez yapıyoruz. Vatandaşın cebinden bir lira çıkmadan protezleri takılıyor. Bu hastalardan büyük talep var. Daha önce, 7- 8 ay randevu alan vatandaş, şimdi geldiği gün veya ertesi gün ağzı hazırsa ölçüleri alınır, 15 gün içerisinde de protezleri takılır." dedi.

Başhekim Hamza Koca'nın verdiği bilgiye göre; hastaneye gelen herkes bir hekim seçiyor, onunla tanışıyor. İstediği zaman aynı hekimin yanında tekrar tedavi oluyor. Hastaneye gelemediği zaman ise rahatlıkla diş hekimini telefonla arayabiliyor. Koca, bu hizmeti en lüks özel sağlık kurumlarının bile vatandaşa sunamadığını vurguladı. Amaçlarının Güneydoğu halkına en güzel hizmeti vermek olduğunu anlatan Koca, hastaneye gelen hasta sayısının ise her geçen gün artığına dikkat çekti.

Mardin'in Dargeçit ilçesinden protez diş yaptırmak için gelen vatandaşlar Resul Çelik, böyle bir hizmeti ücretsiz alacağını bir zamanlar aklının ucundan bile geçiremediğini söyledi. Çelik, "Bir zamanlar protez diş yaptırmak için Gaziantep ya da Ankara'ya gidilirdi. Şimdi burada ve ücretsiz yaptırıyorum. Bu çok güzel bir hizmet. Bu hizmeti sağlayanlara teşekkür ediyorum." dedi.