1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Adliyesi'nde Kürtçe yemin ettiler
Diyarbakır Adliyesi'nde Kürtçe yemin ettiler

Diyarbakır Adliyesi'nde Kürtçe yemin ettiler

Diyarbakır Adliyesi'nde bir ilk gerçekleşti. KCK davalarını kilitleyen Kürtçe savunma krizi sürerken, üniversitelerde Kürtçe sesertifika alan 12 tercuman ilk defa yemin ederek göreve başladılar.

A+A-

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki mahkemeler için adalet komisyonları 'yerel diller' kategorisinde Kürtçe tercüman listelerini yeniledi. Daha önce Kürtçe tercümanların diploma ve sertifikası kabul edilmediği için yemin ettirilmezken, bu yıl Diyarbakır Adliyesi'ndeki mahkemelerde görev yapacak Kürtçe tercümanlara yemin ettirildi. Diyarbakır'da tercümanlar için diploma veya sertifikayla beraber 3 yıllık deneyim şartı getirilirken, Kürtçe kategorisinde 6 tercüman bilirkişi sayısı 12'ye çıkarıldı.

YEMİNLE GÖREVE BAŞLADILAR

Diyarbakır Adliyesi'nde 3 Aralık 2012'de ilk kez Kürtçe tercümanlar için yemin töreni düzenlendi. Diyarbakır Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Semra Aydın'ın nezaretinde Kürtçe tercümanlar, Komisyon Yazı İşleri Kalemi'nde Hukuk Muhakemesi Kanunu'nun 271. maddesi uyarınca yemin etti. Tercümanlar yeminde “Bilirkişilik görevimi sadakat ve özenle, bilim ve fenne uygun olarak, tarafsız ve objektif bir biçimde yerine getireceğime, namusum, şerefim ve kutsal saydığım bütün inanç ve değerlerim üzerine yemin ederim” dedi.

ADNAN ŞİMŞEK'İN HABERİ