1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Adliye'de Mobbinge tepki
Diyarbakır Adliye'de Mobbinge tepki

Diyarbakır Adliye'de Mobbinge tepki

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Diyarbakır Şubesi, adliye çalışanı üyelerine KESK'li oldukları için idari soruşturma ve sürgünlerle mobbing uygulandığını ileri sürdü.

A+A-
Büro Emekçileri Sendikası (BES) Diyarbakır Şubesi, adliye çalışanı üyelerine KESK'li oldukları için idari soruşturma ve sürgünlerle mobbing uygulandığını ileri sürdü.
 
BES Diyarbakır Şubesi'nden yapılan yazılı açıklamada, AKP'nin 13 yıllık iktidarı süresince KESK'e bağlı sendikal faaliyetlere yönelik her türlü baskı araçlarını kullanarak eşitlik, özgürlük, barış ve insanca yaşam talepleri boğmaya çalıştığı vurgulandı. AKP döneminde adliye personelinin almış olduğu fazla mesai, yol ücreti, havuz paraları, nöbet paraları v.s gibi kazanılmış hakların kaldırılmasının da aslında adliye personelinin geldiği süreçte ne kadar yoksullaştırdıkları ve hak kayıplarına uğradıklarını ortaya koyduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi:
 
SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN, BÖLGE BÖLGE OY DAĞILIMI
 
 
"Yargıdaki idareciler ve amirlerin personele reva gördüğü bu kayıplara karşı baskı, sindirme ve mobbing uygulaması olmuştur. Bu da kamu emekçilerinin hak aramaktan uzaklaştırılıp iktidarın memuru olma gayreti olarak değerlendiriyoruz. Sendika olarak bu tür uygulamalara karşı sesiz kalmayacağımızı hayatın her alanında bu anti demokratik uygulamalara karşı örgütlü mücadelemizi yükseltmeye devam edeceğiz.
 
 
Bu çerçevede, kamuda kayırmacılık, kadrolaşma, haksız terfi ve atamalar her geçen gün artarak devam ederken kamu emekçileri AKP'nin memuru olmaya zorlanmakta idareciler ve amirlerine reva görülen devlet imkanlarının ve maaş artışlarının ve özlük haklarının en iyi şekilde düzenlerken, kamu emekçilerinin haklı taleplerinin mücadele örgütü KESK üyeleri ise her düzeyde baskı altına alınmaya çalışılmakta, sürgün, idari soruşturmalar ve mobbing uygulamalarıyla yıldırılmak istenmektedir. Genelde tüm adliyelerde özelde Diyarbakır adliyesinde daha bir hafta önce 70 kamu emekçisinden işe geç geliniyor diye savunma alınarak mobbinge uygulamalarına tabi tutulmaları, adliyelerde hakim ve savcılar tarafından katipler, mübaşirler, müdürler ve diğer personeller mobbinge tabi tutulmaya devam edildikleri örnek gösterilebilir.
 
 
En son adliye çalışanı üyemiz hiç bir neden gösterilmeden keyfi bir şekilde hakimi tarafından Dicle ilçesine sürgün edilmiştir. Son günlerde Hani adliyesinde Yüksek Seçim Kurulu'nda bir arkadaşımız ilçede bulunan mülki amirler tarafından yapılan mobing baskılarla birlikte AKP ilçe başkanı tarafında tartaklanmış, arkadaşımız mağdur durumda olmasına rağmen açığa alınmıştır. Açıkçası şu anda adliyelerde çalışan arkadaşlarımızın hiç bir güvencesi yoktur"

HABERE YORUM KAT