1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır 78"liler Vakfı Ankara yolunda
Diyarbakır 78"liler Vakfı Ankara yolunda

Diyarbakır 78"liler Vakfı Ankara yolunda

Diyarbakır 78'liler Derneği, Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'nin müze olması için topladıkları 130 bin imzayı Adalet Bakanlığı"na iletmek için Ankara'ya gitti.

A+A-

Diyarbakır 78'liler Derneği, Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'nin müze olması için Adalet Bakanlığı ile görüşmek üzere Bağlar'daki Fatih Lisesi önünden Ankara'ya hareket etmeden önce basın açıklaması yaptı. Diyarbakır 78'liler Derneği üyesi Ahmet Andiç, 12 Eylül 1980 tarihinde Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi'nde yaşanılanları hatırlatarak, "12 Eylül'de uygulanan askeri vesayetin Kürdistan ayağında Diyarbakır 5 Nolu zindanında yaşanılanlar 12 Eylül'ün fotoğrafını çekmeye yeter" dedi. Kürtlere uygulanan zulüm ve işkencenin uzun yıllara yayıldığına vurgu yapan Andiç, şunları belirtti: "2 aydır başlatılan bir barış süreci var. Eğer gerçekten devlet Kürt halkıyla barışmak istiyorsa Kürtlerin yaşadığı acılarla yüzleşmek zorundadır."

'Gerçek bir barış için Anayasa değiştirilmeli'

PKK Lideri Abdullah Öcalan ile hükümet arasında başlatılan yeni sürece değinen Andiç, sürecin başarılı ilerleyebilmesi için Anayasanın tamamen değişmesi gerektiğini söyledi. Andiç, "Bu ülkede halen 12 Eylül darbe anayasası uygulanıyor. Gerçek bir barış için Anayasa tamamen değiştirilmelidir" dedi. Diyarbakır Cezaevi'nin müze olması için 130 bin imza topladıklarını ve 18 Nisan'da topladıkları imzaları Cumhurbaşkanı, Adalet Bakanlığı ve ilgi yerlere ileteceklerini söyleyen Andiç , bunun yanı sıra, Meclis'teki partilerin grup başkan vekilleri ile görüşme gerçekleştireceklerini kaydetti. Andiç, görüşmelerin ardından TBMM'nin Dikmen kapısında basın açıklaması yapacaklarını ifade etti. 18 Nisan'da, aralarında Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın bulunduğu darbecilerin yargılandığı 12 Eylül davasını takip edeceklerini belirten Andiç, sürecin olumlu ilerleyebilmesi için darbecilerin gerçek anlamda yargılanması gerektiğini vurguladı.

HABERE YORUM KAT