1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır 4. Kitap Fuarı açıldı
Diyarbakır 4. Kitap Fuarı açıldı

Diyarbakır 4. Kitap Fuarı açıldı

Diyarbakır TÜYAP 4. Kitap ve Eğitim Fuarı 130 yayınevi ve 50 etkinliğin düzenleneceği 300 yazarın katılımıyla başladı. Kürtçenin yasaklı Q, X ve W harflerinin güvercinler tarafından uçurulduğu bir afişin kullanıldığı Kitap Fuarı 19 Mayıs'a kadar açık olac

A+A-

Türkiye Yayıncılar Birliği ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Valilik, Sanayi ve Ticaret Odası gibi kentin kurum ve kuruluşlarının desteğiyle Diyarbakır 4. Kitap ve Eğitim Fuarı törenle açıldı. Açış töreninde konuşan TÜYAP Diyarbakır Müdürü İlhan Ersözü, bu yılın 4'üncü fuarını açtıklarını ve barış sürecinin fuarlara katılımda yüzde 30 oranında arttırdığını söyledi.

TÜYAP Kitap Fuarı Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu da daha önce batıdan gelenlerin sürekli bir tedirginlik içinde olduğunu ancak bu sıkıntılı dönemin aşılmaya çalışıldığını söyledi. Diyarbakır'ın Anadolu ve Mezopotamya arasında bir kültür kalesi ve beşiği olduğunu vurgulayan Kavukçuoğlu, kentin dünyaya açık bir kent olduğunu bildirdi. “Kalıcı bir barış Diyarbakır'ın önünü açacaktır” diyen Kavukçuoğlu, Kürtlerin anadilde eğitimini savunduğunu belirterek, fuar afişinde Kürtçe alfabedeki Q, X ve W harflerinin uçtuğu güvercinleri kullandıklarını söyledi. Kavukçuoğlu, Diyarbakır kitap fuarının çok dilli bir fuar olduğunun da altını çizerek, “Kürtçe öne çıkıyor. Bunun yanında Arapça, Aramice, Süryanice yayınlar da var” diye konuştu. Kavukçuoğlu 130 yayınevi ve STK'nın bu yıl fuarı katıldığını, 50 söyleşi, imza günü, şiir dinletisi gibi etkinlik düzenleneceğini ve bunun için 300 yazarın okuyucuyla buluşacağını belirtti. Kavukçuoğlu ayrıca Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Diyarbakırlı ozan Ahmed Arif'in şiirlerinden oluşan “Hasretinden Parangalar Eskittim” adlı oyununun 15 Mayıs akşamı Devlet Tiyatrosu'nda ücretsiz olarak izlenebileceğini vurguladı.

Türkiye Yazarlar Birliği 2. Başkanı Fahri Aral ise Diyarbakır'ın hem kitap hem de yayıncılık tarihinin oldukça eskiye dayandığını söyledi. 1846'da Diyarbakır vilayet gazetesinin matbaa kurduğunu Kürtçe, Süryanici ve Türkçe yayınlar çıktığını belirten Aral, fuarda her sene bir Diyarbakırlı yazarın tanıtılması gerektiği önerisini yaptı.

Durmaz: Türkiye'nin kitap okuma oranı az

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası İkinci Başkanı Remzi Durmaz da dünyada kitap okuma oranları hakkında bilgi vererek Türkiye'de ortalama 10 yılda bir kitap olduğuna dikkat çekti. Reyhanlı'da yaşanan olaydan duydukları üzüntüyü de paylaşan Durmaz, “İnsanın en büyük erdemi özgürlüktür” dedi. Durmaz sözlerini kitap ve yayıncılık yaparken öldürülen, büyük cezalar alan ve sürgünlere gönderilenleri anarak bitirdi.

İpek'ten dili var eden annelere teşekkür

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanvekili Hafize İpek ise açış konuşmasında “Yarın Kürt Dil Bayramı” olduğunu hatırlatarak, dilin var olmasında emeği geçenlere ve özellikle annelere teşekkür etti. İpek, Reyhanlı'daki patlamada yaşamlarını yitirenlere Allah'tan rahmet dileyen ve Reyhanlı ile Hatay halkına başsağlığı diledi. Fuarın adandığı Ahmed Arif'i adına Büyükşehir Belediyesi'nin bir bulvar yaptıklarını ve bulvarda ozanın şiirlerinin bulunacağını bildirdi.

“Diyarbakır hem mevsimsel olarak hem de siyasal anlamda bir baharı yaşıyor” diyen İpek “İnşallah bu bahar açık bir gökyüzüne evrilir. Ve siyasal kara kış bir daha geri dönmez” dedi.

Diyarbakır fuarında Türkçe ile Kürtçenin buluştuğunu vurgulayan İpek, “Her ne kadar bir baharı yaşıyorsak da henüz her şey güllük ve gülistanlık değildir. İfade özgürlüğü konusunda sorunlar hala devam ediyor. Gazeteciler, yazarlar hala cezaevinde, kitaplar hala suç unsuru olabiliyor. Yayın dünyası, özellikle ana akım medya hala sansür ve otosansür ile boğuşuyor” diye konuştu.

Ozan Ahmed Arif şiirlerinden dolayı büyük bedeller ödediğini anımsatan İpek, “Bu kadar özlü, bu kadar hisli ve bu kadar güçlü mısraları yazan ozanımızın hayatı zından edilmişti. Bugün kara kıştan bahara geçiyorsak emin olun ki ödenen bu bedellerin çok önemli bir payı bulunuyor” şeklinde konuştu. Fuara katkı sunanlara teşekkür eden İpek, bütün Diyarbakırlıları fuarı gezmeye ve kitap almaya davet etti.

Vali Yardımcısı Cemal Hüsnü Kansız da başta Karayollarının yaptığı viyadük çalışmaları olmak üzere yapılan çalışmaları anlattı.Kültür eski Bakanı Ercan Karakaş'ın da katıldığı açılış töreninin ardından protokol konuşmacıları standları gezdi. Fuarda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi de kentle ilgili kitaplarını sergiliyor.Diyarbakır TÜYAP Kitap Fuarı 19 Mayıs gününe kadar sabah saat 10.30-19.30 arasında açık olacak.

HABERE YORUM KAT