1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Diyarbakır 30 yıllık yarayı sporla sarıyor
Diyarbakır 30 yıllık yarayı sporla sarıyor

Diyarbakır 30 yıllık yarayı sporla sarıyor

Diyarbakır Belediyespor 'çözüm' rüzgârını arkasına alıp kontra atağa kalktı... 'Geleceğin Messi'si neden Şilan olmasın' diyerek yola çıkan kulüp yöneticileri 450 bin genci sporla buluşturmayı hedefledi

A+A-

Yıllarca çatışmaların gölgesinde ayakta durmaya çalışan Diyarbakır ayağa kalkıyor... Kentteki barış rüzgârı siyasetin yanı sıra spor ve sanat alanındaki çalışmaları da etkiliyor.

1990 yıllarında kurulan ancak kaos ortamında istediği gibi faaliyet gösteremeyen Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor yıllar sonra ilk kez bir projeye imza attı. Futbol, kadın futbol, voleybol, basketbol, atletizm, taekwondo, briç, masa tenisi, satranç ve halk oyunları dalında sporcu yetiştiren kulüp yöneticileri, bölgede genç yetenekler aramaya başladı.

PSİKOLOJİK EĞİTİMLER

İşte projenin ayrıntıları:

- Proje kapsamında kulübün kendi imkânlarıyla 30 bin metrekarelik bir alan kiralanacak.

- Buraya kurulacak 200 kişilik konaklama kapasiteli spor tesisi 2013'ün eylül ayında faaliyetlerine başlayacak.

- Kent merkezinde bulunan genç nüfus ile Hakkari, Şırnak, Van ve diğer bölge illerinden 12-13 yaş grubundaki yetenekli çocuklar tespit edilerek uzmanlar eşliğinde yetiştirilecek.

- Sportif faaliyetlerin yanı sıra psikolojik eğitimler de yer alacak.

ARTIK HER ŞEY FARKLI OLACAK
Sporun dini, dili, etnik kökeni, inancı ve farklı toplulukları bir araya getiren, evrensel barışa hizmet eden etkinliker bütünü olduğunu söyleyen Kulüp Başkanı Avukat Metin Kılavuz, çalışmaları hakkında şöyle konuştu: "Bugüne kadar kentimizin gündeminde spordan daha öncelikli meseleler vardı. Ama şimdi vakit barış vaktidir. Biz de bunun için elimizden geleni yapacağız. 'Geleceğin Messi'si neden Şilan olmasın?' diyerek kapı kapı dolaşıp kentimizde yaşayan 450 bin genci sporla buluşturacağız. Bundan sonra her şey farklı olacak.

Melis APAYDIN

HABERE YORUM KAT