1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır 2'inci sırada
Diyarbakır 2'inci sırada

Diyarbakır 2'inci sırada

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı üretiminin, yaklaşık yüzde 60'ını Batman ilindeki 647 kuyudan karşılıyor.

A+A-

Diyarbakır, Batman'dan sonra Türkiye'de en fazla petrol üretilen ikinci il konumunda. Türkiye'de tüketimin yüzde 8′ini karşılayan yerli petrol üretiminde ilk sırada Batman, son sırada ise Kırklareli var. Türkiye'de günlük 550-600 bin varil civarında petrol tüketiliyor. Yerli üretimimiz ise günlük 45-50 bin varil civarında. Yani petrol ihtiyacımızın yaklaşık yüzde 8'i yerli üretimden karşılanıyor. Geri kalan yüzde 92-93'lük bölümü ise ithal ediliyor.

İlk sırada batman var

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) üretiminin, yaklaşık yüzde 60'ını Batman ilindeki 647 kuyudan karşılıyor. Diyarbakır, Batman'dan sonra Türkiye'de en fazla petrol üretilen ikinci il konumunda.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (Tpao) üretiminin, yaklaşık yüzde 20'si Diyarbakır ilindeki 201 kuyudan karşılanıyor. Diyarbakır'da üretim yapan Perenco, Güney Yıldızı gibi diğer şirketlerin de üretimleri dikkate alındığında, Türkiye'de yerli petrol üretiminin yaklaşık yüzde 25 ila 27'si Diyarbakır'dan elde ediliyor.

Kırklareli son sırada

Türkiye'den fazla petrol üreten şehirler sırasıyla Batman, Diyarbakır, Adıyaman, Mardin ve Şanlıurfa. Ayrıca Adana, Kırklareli, Kilis ve Siirt illerinde de az da olsa petrol üretimi yapılıyor. 

HABERE YORUM KAT