1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır 2 - Muğla 700
Diyarbakır 2 - Muğla 700

Diyarbakır 2 - Muğla 700

HSYK yaz kararnamesi öncesi ihtiyaç-talep makasları açıldı

A+A-

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), 6 Haziran’da yayımlayacağı hâkim ve savcılara yönelik yaz kararnamesi öncesi, ihtiyaç bulunan il ve ilçeler ile yargı mensuplarının atanma talebinde bulundukları yerleri açıkladı


Habertürk'te yer alan Fevzi Çakır'ın haberine göre, 4 bin hâkim-savcıyı kapsaması beklenen kararname öncesi açıklanan liste tercihlerin daha çok Batı illerinden yana olduğunu ortaya koydu ancak Doğu’da da Muş ve Bitlis gibi illere talep, ihtiyacın çok üzerinde oldu.
Hakkâri, Şırnak, Van ve Diyarbakır gibi illere talep düşük kalırken, terör operasyonlarının halen devam ettiği Nusaybin ve Yüksekova gibi ilçelere ise tek tercih bile gelmedi.
Yargı mensupları, özellikle son günlerde DAEŞ mevzilerinden atılan füzelerle sarsılan Kilis’e de talep listelerinde yer vermedi. Gözde tercihlerden Gaziantep’in İslahiye İlçesi için 29, Muğla ve ilçeleri için 700, Balıkesir’in tatil beldesi Burhaniye İlçesi için 310 hâkim ve savcı atanma talebinde bulundu.

RAKAMLARLA TALEPLER
DİYARBAKIR........................İhtiyaç 61......Talep 2
KİLİS................................... ihtiyaç 17......Talep 2 
GAZİANTEP-İSLAHIYE.........İhtiyaç 1........Talep 29 
MUĞLA VE İLÇELERİ...........İhtiyaç 30.......Talep 700 
BALIKESİR-BURHANİYE.......İhtiyaç 20......Talep 310 
SÖKE...........................................................Talep 288
ANKARA......................................................Talep 600 
AYDIN..........................................................Talep 537
BAĞLAYICI DEĞİL

2016 yılı adlı yargı ana kararnamesini hazırlayan HSYK için hâkim ve savcıların atanmak istedikleri yerlere ilişkin taleplerinin bağlayıcılığı bulunmuyor. Talebi olmayanlar da kararname kapsamına dahil edilebilecek. Bazı isimler ise zorunlu olarak talepleri dışındaki adliyelerde görevlendirilebilecek.

HABERE YORUM KAT