1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Diyarbakır 11-0 olur'
'Diyarbakır 11-0 olur'

'Diyarbakır 11-0 olur'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim tarihini açıklamasının ardından partilerden tepkiler gelmeye başladı. HDP'den ilk tepki Grup Başkanvekili İdris Baluken'den geldi

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan Cuma namazı sonrası hükümet kurma ve erken seçim tartışmaları hakkında açıklamalar yaptı.Erdoğan, 45 günlük sürenin dolacağı Pazartesi günü Meclis Başkanıyla görüşme yaptıktan sonra ülkeyi erken seçime götüreceklerini söyledi.

Erdoğan Kılıçdaroğlu'na hükümeti kurma görevini neden vermediğini "Ana muhalefetin başındaki zat, 'Beştepe kaçak, gitmem' derken, Beştepe’yi tanımayanı Beştepe’ye niye çağırayım?" sözleriyle açıkladı.

Erdoğan'a ilk tepki HDP'li İdris Baluken'den geldi.

8 HAZİRAN SABAHI PLANI YAPMIŞ

İnternethaber.com'dan Nesrin Yılmaz'ın özel haberine göre, Cumhurbaşkanı'nın mevcut pozisyonunu ortaya koyması açısından son derece önemli bir durum. Çünkü Cumhurbaşkanı henüz hükümet kurma süreci bitmeden, yeni koalisyon formülleri ile ilgili belli çalışmalar tüketilmeden ve en fazla oy almış ikinci siyasi partiye görev vermesi gerekirken bunu yerine getirmeden kendi masasında hazırlanmış olan planlamanın ne olduğunu kamuoyuna açıklamış oluyor.

Belli ki, 8 Haziran sabahından itibaren böyle bir plan yapılmış, devreye konmuş ve işte bugün de mevcut hükümet kurma süreci bitmeden de kamuoyuna açıklanıyor. 

Cumhurbaşkanı "Ben halk iradesini esas almıyorum, 7 Haziran sonuçlarını tanımıyorum, mevcut yasaları ve anayasayı da hiçbir şekilde dikkate almıyorum." demek istiyor Değiştiğini söylediği fiili yönetim sistemi içerisind ekendi söylediklerinin esas olduğunu anlatmaya çalışıyor. Kabul edilebilir hiçbir yanı yok.

BARİ AYIP OLMASIN DİYE BEKLESEYDİ

Madem böyle bir kararlaştırılmış planlaması vardı ama yine de ayıp olmasın diye 45 günlük sürenin bitmesini bekleyebilirdi. Belli bir takım prosedürlerin yerine getirilmesini bekleyebilirdi.

YÜZDE 18'İN ALTINI BAŞARIZLIK OLARAK KABUL EDERİZ

Bütün bu yaşananlardan sonra, çözüm masasının AKP ve Erdoğan tarafından devrilmesinden sonra HDP'nin oy oranının yüzde 20 (+-2) olmaması bizim açımızdan başarısızlık olarak değerlendirilecek. Yüzde 18 ve yüzde 22 bandında bir oyu HDP şu anda rahatlıkla alabilecek bir potansiyelde ve toplumsal desteğe sahip.

BÖLGEDE AKP'Yİ SIFIRLAYACAĞIZ

Biz, erken seçimde HDP'nin yüzde 20'yi aşan bir oyla Meclis'e gelmesini esas alan bir planlama üzerinde çalışıyoruz. Bölgeden yeni döndüm, bölgede şu anda olağanüstü hal durumunu aşan çok ağır bir süreç var. Köy boşaltmalar, orman yakmalar, coğrafyayı insansızlaştırmalar, sokak ortası yargısız infazlar, çatışmalı süreçten kaynaklanan can kayıpları... Bütün bunlar AKP'nin iktidar hesapları ve Erdoğan'ın tek başına Başkan olma ihtirasları yüzünden oluyor ve bunu bütün bölge biliyor.

DİYARBAKIR'DA 11-0, MARDİN'DE 6-0

O yüzden önümüzdeki seçim bölge açısından da AKP'yi sıfırlama ve bir tabela partisi haline getirme hedefimiz var ve bunu kesinlikle başaracağız. Diyarbakır'da 11-0, Van'da 8-0, Batman'da 4-0, Mardin'de 6-0, Muş'ta 3-0 gibi... Yani AKP'nin kılpayı milletvekili çıkardığı yerlerde AKP'nin nasıl sıfırlandığını hep beraber göreceğiz.

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler