1. HABERLER

  2. ÇÖPLÜK

  3. Diyarbakır 1 Nolu Şube Genel Kurulu yapıldı
Diyarbakır 1 Nolu Şube Genel Kurulu yapıldı

Diyarbakır 1 Nolu Şube Genel Kurulu yapıldı

Genel iş Sendikası Diyarbakır 1 Nolu Şube Gene Kurulu Yapıldı.

A+A-
Aylar öncesinden başlayan seçim hazırlıkları, delege seçimleriyle devam etti. Tüm iş kollarında ve tüm iş yerlerinde ayrı ayrı kurulan sandıklarla demokratik bir şekilde yapılan delege tespitinden sonra aynı yöntemle tüm işçinin iradesinin yansıması için her işyerinde eğilim yoklaması alındı.
 
Genel-iş sendikası genel merkez Yöneticisi Genel Sekreter Remzi ÇALIŞKAN başkanlığında oluşturulan komisyon tarafından alınan eğilimler tüm iş yerleri için ayrı ayrı yapılan toplantılarla alındı. Yönetim kurulu ve diğer sendika organları için başvurular yine alınan eğilim yoklamaları dikkate alınarak değerlendirildi. Eğilim yoklamalarında mevcut Şube başkanı Mehmet Salih Doğrul'un adının öne çıkmasıyla güven tazeleyen Mehmet Salih Doğrul başkanlığında hazırlanan liste ile seçimlere gidildi ve öne çıkan diğer  isimlerden oluşan liste oluşturuldu.
 
İşçi tarafından önerilen isimler yeni yönetim listesinde yer aldı. Diyarbakır bir nolu Şube genel kuruluna DİSK ve Genel İş Sendikası Genel Başkanı Kani BEKO, Genel İş Genel Sekreteri Remzi ÇALIŞKAN,  sivil toplum örgütleri ve belediyelerin temsilcileri ile çok sayıda misafir de katıldı.
 
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı tarafından 31 Aralıkt'a işlerine son verilen Batman, Adıyaman ve Diyarbakır'dan 600 İşçinin başlattığı direniş selamlandı.
Kurulda konuşan Genel Başkan Kani BEKO yaptığı konuşmada Genel İş Sendikasının seçim sürecinin Diyarbakır'dan başladığına dikkat çekerek "Bu süreçte Diyarbakır'da işçinin sahiplenmesi ve iradesinin açığa çıkması sendikal mücadele için örnek olacak niteliktedir." dedi.  Şengal ve Kobane süreçlerinde işçi alanı olarak duyarlılık gösterdikleri, kampanyalara destek verdiklerini vurgulayan Kani BEKO devamında uluslararası kamuoyu oluşturulması için yapılan çalışmaları ve sonuçlarını delegelerle paylaştı.Türkiye'nin en büyük sorunu olan Kürt sorunun çözümü içinde hükümetin samimi ve  yapıcı yaklaşmadıkları eleştirisini yapan BEKO' nun konuşması delegelerce bir çok kez alkışlarla kesildi.
 
STK temsilcileri de yaptıkları konuşmalarda iyi niyet ve temennilerini dile getirdiler.
Seçim gündeminde Tek liste ile gidilen oylamalarda kullanılan tüm oyları alan Mehmet Salih Doğrul bir dönem daha Genel İş sendikası Şube başkanlığı görevini yürütecek.
 

HABERE YORUM KAT