1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır, 'Rezil'in sahiplerini istemiyor!
Diyarbakır, 'Rezil'in sahiplerini istemiyor!

Diyarbakır, 'Rezil'in sahiplerini istemiyor!

Rezil isimli bir albüm çıkararak Kur'an ve İslam dininin kutsallarına hakaret eden Duman Grubu, Diyarbakır'da vereceği konser öncesi protesto edildi.

A+A-

"Rezil" isimli şarkısında İhlas Suresi ile dalga geçen Duman Grubu'nun Diyarbakır'da konser düzenleyecek olması kentte büyük tepkilere neden oldu.

Dicle Üniversitesi'ndeki Bilge Gençlik Grubu, İslam dinine hakaret eden böyle bir grubun Diyarbakır gibi bir şehirde konser vermeye gelmesine sert tepki gösterdi.Duman Grubu'nu protesto eden Bilge Gençlik Kulübü Başkanı İlyas Kaya, "Kürdistan'ın İslam topraklarında, peygamberler ve sahabeler şehrinin Müslüman gençleri olarak din düşmanlığı ve rezilliği içeren Duman'ı istemiyoruz" dedi.Eğitim Fakültesi önünde bir araya gelen kalabalık öğrenci grubu, tekbir getirerek ve ellerinde, 'Şeytani ateş olan yerden Duman çıkar', 'Kara dumanı aklamaya zaman yetmez', 'Muhammed'i sevda ile nefes alan Amed dumanla boğulmaz' yazılı dövizler taşıdı.

SPONSORLAR DESTEĞİNİ ÇEKTİ

Duman Grubu'nun konserine sponsor olan firmalardan Mega Center de, desteğini çektiğini duyurdu.Grubun yarın, Sahabeler ve Peygamberler şehri Diyarbakır'da düzenleyeceği açık hava konserine sponsor olan firmalar gelen tepkiler üzerine desteklerini çekmeye devam ediyor.  Kur'an'a hakaret ettiği için Duman Grubu'ndan desteğini çektiğini açıklayan Faruk AVM ve Birey Dershanesinden sonra Mega Center de, yaptığı bir açıklamayla sponsorluğunu çektiğini açıkladı.

Mega Center adına açıklama yapan Mahmut Yıldızhan, Müslümanların kutsalları konusundaki hassasiyetine dikkat çekerek, "Geniş kitlelere hitap eden bir grubun şarkı sözlerini seçerken daha dikkatli ve daha hassas davranması gerekmektedir. Ayrıca 'Lem yelid velem yuled' olarak bildiğimiz surenin ayetleri Duman tarafından 'Lemyelid ve löp yutar' şeklinde parça içerisinde kullanılması doğru karşılanmamıştır. Organizasyonu yapan firma ile yapmış olduğumuz görüşmelerde bu konu ile ilgili Grup tarafından basın açıklaması yapmaları konusunda tepkinlerimizi iletmiş bulunmaktayız. Sadece Diyarbakır'ın değil tüm Türkiye açısından hassasiyetleri göz önünde bulundurulması ve yüzde 99'u Müslüman olan bir ülkede bu konularda daha hassas davranılması gerekir. Mega Center AVM olarak kentimizdeki tüm sosyal ve kültürel etkinliklere de büyük önem vermekteyiz. Alışveriş Merkezi içerisinde bulunan reklam alanları ve bilet satış noktası hassasiyetler doğrultusunda iptal edildiğini ayrıca konser alanında AVM olarak hiçbir etkinlik yapılmayacağını" söyledi.

HABERE YORUM KAT