1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır, kent ekonomileri forumu'na hazırlanıyor
Diyarbakır, kent ekonomileri forumu'na hazırlanıyor

Diyarbakır, kent ekonomileri forumu'na hazırlanıyor

AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığınca yürütülen, kentlerin farkındalıkları ve vizyonlarının oluşturulması amaçlanan "Kent Ekonomileri Forumu" Diyarbakır'da da gerçekleşecek.

A+A-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un katılmasının beklendiği forumda, Diyarbakır'daki iş adamları ve kanaat önderleri kentteki ekonomik sıkıntılar, çözüm önerileri ve beklentilere ilişkin görüşlerini aktaracak.

AK Parti Diyarbakır İl Başkan Yardımcısı ve Kent Ekonomileri Başkanı Hüseyin Cengiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığınca hazırlanan ve illerin kendi farkındalıklarını, kent vizyonlarını oluşturmasının amaçlandığı forumlarla, şehirlerin ekonomik kalkınma süreçlerinde güçlü ve zayıf yönlerinin dikkate alınarak stratejik özelliklerinin belirleneceğini anımsattı.

Forumun, illerin ekonomik yaşamla ilgili tüm kesimlerini bir araya getirerek ortak hedeflerin oluşturulmasına katkı sağlayacak gönüllü, katılımcı, sivil bir oluşum olduğunu belirten Cengiz, katılımcı demokrasinin işletilmesi bakımından da çalışmanın önemli olduğunu anlattı.

Cengiz, forum için hazırlıklarını aralıksız sürdürdüklerini, bu kapsamda, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Saraç'ı ziyaret ettiklerini ve kentteki iş çevreleriyle de görüştüklerini ifade ederek, "Kentimizin marka şehir olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

Siyaset üstü bir çalışma
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kurtulmuş'un katılımıyla 26 Ekim'de düzenlenecek foruma, kentin dinamikleri olan sivil toplum örgütleri, iş adamları, akademisyenler ve kanat önderlerinin katılacağını aktaran Cengiz, şunları kaydetti:

"Hepimizin amacı, Diyarbakır'ımızı daha iyi bir geleceğe taşımak. Yatırımların gelebilmesi için platformun önemli olduğunu düşünüyoruz. Foruma bölgemizdeki kanaat önderleri ve işadamlarımız katılacak, görüşlerini bildirecek. Çözüm süreciyle başlayan olumlu atmosferin sosyal ve ekonomik yapıya yansımasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Bölgede, geçmişe dair eksik veya yatırım anlamında geri kalmış bazı projeler olmuştur. Bütün bunları hep birlikte irdeleyerek, analiz ederek çözüm yollarını tartışacağız. Forumdan çıkacak sonuçlar raporlanacak, daha sonra diğer illerdeki raporlarla Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak. Bu forum siyaset üstü bir çalışma. Kentimizin tüm dinamikleri foruma katkı sağlayabilecek. Biz de gerçekleşmesini heyecanla bekliyoruz. Forumun kentte bir sinerji yaratacağına inanıyoruz. Diyarbakır'ın imajına olumlu katkı sağlayacağına ve verimli geçeceğine inanıyorum."

TOKİ eliyle sanayi bölgesi önerisi
AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı Ekonomik İşler Başkan Yardımcısı Fatih Kayhan da Diyarbakır'daki sanayi altyapı eksikliğinin biran önce giderilmesi gerektiğini bildirdi.

Buna çözüm üretmek amacıyla TOKİ eliyle bir sanayi bölgesinin oluşturulması için hazırladıkları projeyi forumda sunacaklarını belirten Kayhan, "Projede 100 işyeri hazırlanması öngörülüyor. Bu proje bölgeye gelmek için bekleyen sanayicilerin yer temini sıkıntısını giderecek. Biz de bu projeyle foruma katkı sunacağız. Projemiz gerçekleşirse Türkiye'ye de örnek olacak. TOKİ ilk kez bir sanayi bölgesi kurmuş olacak. Diğer kurumların da kentin önünü açan, değer katan projeler üretmesini bekliyoruz" dedi.

Diyarbakır Organize Sanayi İşadamları Derneği Başkanı Aziz Özkılıç ise hükümetin kentleri ayrı ayrı ele alarak iş potansiyellerini ortaya çıkarmak ve yapılacak projeleri hayata geçirmek için attığı adımı çok olumlu bulduğunu söyledi.

Kentte bir süre önce sivil toplum kuruluşları ile ''İş Konseyi" kurduklarını, bu paralelde forumun düzenlenmesinin son derece olumlu olduğunu anlatan Özkılıç, "Kentin ekonomisi için hangi olumlu adım atılırsa atılsın biz katkı sağlarız. Diyarbakır büyüyor, gelişiyor ama hak ettiği konumda değil. Hak ettiği yere gelebilmesi için elimizden ne geliyorsa yapmamız gerekiyor. DOSİAD olarak Organize Sanayi Bölgesinin altyapısı ile ilgili taleplerimiz olacak. Ek OSB'nin bir an önce hayata geçirilmesi, parselasyonların yapılması ve ihaleye çıkılması gerekiyor. İnşallah olumlu bir toplantı olur" diye konuştu.

Diyarbakır İş Kadınları Derneği Esra Aksu ise forumda sorunlarını dile getirip çözüm önerilerinde bulunacaklarını ifade ederek, Diyarbakır'ın marka şehir olmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT