1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakı'da yasak protestosu
Diyarbakı'da yasak protestosu

Diyarbakı'da yasak protestosu

Sur İlçesi'nde sokağa çıkma yasağını protesto eden yüzlerce kişiye polis müdahale etti.

A+A-

Olaylar Kentin en işlek semtlerinden olan Ofis'e de sıçradı. Merkez Sur İlçesi'nde yapılan operasyon ile alınan yasak kararı protesto edildi.

 

Sur İlçesi'ne girmek isteyen yüzlerce kişiye polis müdahale ederken, çıkan olaylar Ofis semtine de sıçradı.

 

Barikatların kurularak ateşlerin yakıldığı Ofis'te polis tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale etti. Çıkan olaylar sırasında adı öğrenilemeyen yabancı bir gazeteci gözaltına alındı.


Diyarbakır'ın Sur ilçesinin sur içindeki bölgede kalan mahallelerde sokağa çıkma yasağı kararı alındı.

 

Diyarbakır Valiliğinden yapılan açıklamada, ilçede meydana gelen olaylar nedeniyle, halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla, İl İdaresi Kanunu gereğince dün saat 05.00'dan geçerli olmak üzere sur içinde kalan Abdaldede, Alipaşa, Cami Kebir, Cami Nebi, Cevatpaşa, Dabanoğlu, Fatihpaşa, Hasırlı, İskenderpaşa, Melikahmet, Ziya Gökalp, Lalebey, Süleyman Nazif, Savaş ve Cemal Yılmaz mahallelerinde ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiği bildirildi.


Açıklamada, vatandaşların söz konusu yasağa uymalarının kendi can ve mal güvenlikleri açısından önemli olduğu belirtilerek, yasağın süresinin ayrıca duyurulacağı kaydedildi.
Diyarbakır'ın Merkez Sur İlçesi'nde sokağa çıkma yasağı devam ederken, ilçeye gitmek isteyen HDP heyeti ve yurttaşlara polis müdahale etti.


Dağkapı Meydanı'nda müdahale le başlayan olaylar Yenişehir Ofis semtine sıçradı. Meydandan Ofis'e doğru yürüyüşe geçen yüzlerce kişi valilik önünden geçerek "Vali istifa” sloganları attı. Ardından Ofis Ekinciler Caddesi üzerine gelen kalabalık, burada yolu trafiğe kapattı.

 

Hemen ardından esnaflar da kepenk indirdi. Yola barikat kuran gençler, "Suriçi halkı yalnız değildir" sloganları attı. Barikat kurup ateş yakan gruba polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Müdahale sırasında İş Bankası önünde duran sivil plakalı bir araç polis aracı diye taşlanmaya başlandı. Aracın camını kırarak içinden çelik yelek çıkaran grup ile polis arasında çatışma uzun süre devam etti.

 

Ardından polis zırhlı araçla taşlanan aracın yanına gelerek aracından içinden bir şeyler çıkarırken, görgü tanıkları aracın polis aracı olduğu ve içinden silah çıkarıldığını söyledi. Araç polis tarafından zırhlı araç eşliğinde bölgeden çıkarıldı. Gevran Caddesi üzerinde toplanan kalabalık bir grup da burada yolu kapatarak trafiğe kapattı. Polisin müdahale etmesiyle olaylar çıktı.
 
 
Yabancı bir gazeteci gözaltına alındı
 
 
Olaylar sırasında çekim yapan ve adı öğrenilemeyen yabancı bir gazeteci polis tarafından gözaltına alındı. Yabancı gazeteci müdahale sırasında Kafeler Sokağı'na girdiği sırada polis zırhlı araçla gelerek gazeteciyi araca koyup gözaltına aldı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler