1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyar TUHAD-DER tutsak yakınları ile faaliyetlerini değerlendirdi
Diyar TUHAD-DER tutsak yakınları ile faaliyetlerini değerlendirdi

Diyar TUHAD-DER tutsak yakınları ile faaliyetlerini değerlendirdi

Diyar TUHAD-DER'in tutsak yakınları ile dernek faaliyetlerini değerlendirdiği toplantıda konuşan DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, Kürt halkının saldırılar karşısında direniş geleneğini sürdürdüğünü belirterek, bu direnişin zaferle taçlanacağının al

A+A-

Diyarbakır Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (Diyar TUHAD-DER), dernek faaliyetleri ile ilgili tutsak yakınlarıyla DBP Diyarbakır İl Örgütü binasında bir araya gelerek basın toplantı düzenledi.

“Zindanları boşaltmak, tutsakları özgürlükle buluşturmak için ve daha özgür yarınlar için demokratik mücadeleyi yükseltelim” pankartının asıldığı toplantıya, dernek yöneticilerinin yanı sıra tutsak aileleri katıldı.
 
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, barış ve müzakereden yana olduklarını belirterek, ancak AKP hükümetinin savaşta ısrar ettiği için bölgede katliamların gerçekleştiğini kaydetti. Kürt halkının 40 yıldır sürdürdüğü özgürlük mücadelesinde büyük başarılar elde edildiğini belirten Şimşek, şunları aktardı: “Elde ettiğimiz başarılar kolay elde edilmedi. Büyük bedellerle elde ettik. Eğer davamızdan geri adım atsaydık şehitlerin emek ve arzularına ihanet etmiş olurduk. Biz de en büyük sloganımız olan 'direnmek yaşamaktır' sloganıyla arkadaşlarımızın yolunu izlemeye devam ettik ve edeceğiz”
 
“Kürt halkının özgürlüğü İmralı'dan geçer”
 
Silvan, Nusaybin ve Yüksekova'da gerçekleştirilen katliamları hatırlatan Şimşek, Kürt halkının yapılan saldırı ve katliamlar karşısında birlik ve dayanışma içerisinde olması gerektiğinin altını çizdi. Kürt halkına tank, top ve tüfeklerle saldırıldığını kaydeden Şimşek, saldırıların Kürt halkı tarafından boşa çıkartılacağını ve halkın hiçbir zaman mücadeleden yılmayacağını vurguladı. Kürt halkının özgürlüğünün İmralı'dan geçtiğine dikkat çeken Şimşek, “Kürt Halk Önderi Öcalan'ın özgürlüğü bizim için en öncelikli olandır. Barışın sağlanması için İmralı'daki cezaevinin kapılarının açılması gerekiyor" diye kaydetti.
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler