1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyanet İşleri Başkanı Görmez Kurşunlu Camii’ni ziyaret etti
Diyanet İşleri Başkanı Görmez Kurşunlu Camii’ni ziyaret etti

Diyanet İşleri Başkanı Görmez Kurşunlu Camii’ni ziyaret etti

DİYARBAKIR- Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, terör örgütü mensuplarınca yakılan ve tahrip edilen tarihi Kurşunlu Camii’ni ziyaret etti.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Kutlu Doğum Haftası programına katılmak üzere Diyarbakır’a geldi. Diyarbakır Valiliği’nin İçkale’deki binasını ziyaret eden Görmez, daha sonra Ulu Cami’de hutbe okuyarak cuma namazını kıldırdı.

Namazın ardından esnafı ziyaret eden Görmez, daha sonra sokağa çıkma yasaklarında PKK mensuplarınca yakılan ve tahrip edilen tarihi Kurşunlu Camii’ni ziyaret etti. Burada incelemelerde bulunan Görmez, yetkililerden tarihi caminin son durumu ile ilgili bilgi aldı. Daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Görmez, yeryüzündeki bütün en acımasız, en kötü savaşlarda dahi mabetlerin masumiyetinin olduğunu söyledi.

Bu camilerin taşlarının aslında konuştuğunu belirten Prof. Dr. Görmez, “Bu taşlar, ‘Siz insanlar Allah sizi yeryüzünü imar edesiniz, inşa edesiniz diye yarattı. Siz neden şehirleri tahrip ediyorsunuz.’ Tarih boyunca asırlarca Ulu Cami'de Allah’a secde eden insanlar kardeş olmayı öğrendiler. Aslında son dönemde terör mağduru camilerimiz, mabetlerimiz oldu. Bu da onların başında geliyor. Elbette bir can, en az bir mabet kadar değerlidir. Ama bütün bu insanların kutsal değerlerini ifade ediyor cami ve mabetlerimiz.

Terörün ne kadar kutsal tanımadığını, hiçbir değer tanımadığını bu manzara ortaya koyuyor. Allah bir daha bu şehirlerimize inşallah bu kötülükleri sokmasını, girmesini hep birlikte engelleriz. Kardeşçe camilerimizde rahmana secde ederek kardeş olmayı öğreniriz inşallah. Restorasyon konusunda keşifler başladı, en kısa zamanda başlayacak inşallah. 89 camimiz yara aldı, tahrip oldu. Bazıları yıkılıp yeniden yapılacak. Kendi alanımıza giren 89 camimiz var. Bunların tamamını inşallah birkaç ay içerisinde çok hızlı bir şekilde bitireceğiz. Hep birlikte orada kardeşçe ibadet etmeye devam edeceğiz. Bu camimiz Vakıflar Genel Müdürlüğümüzün himayesinde, biz de her türlü katkıya ve yardıma hazırız” dedi.

“GENÇLER ARTIK BU KÖTÜLÜKLERİ BU ŞEHRE SOKMAYIN”


Tarihi Kurşunlu Camii’ndeki incelemelerinin ardından bölgeden ayrılan Görmez, daha sonra Saray Kapı semtinde bir kahvehaneye uğradı. Burada vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Görmez, çay içip etrafındakilerle sohbet etti. Bir gencin “Allah sizden razı olsun" sözleri üzerine Görmez, “Gençler artık bu kötülükleri bu şehre sokmayın. Kötülükler bir daha bu şehre uğramasın. Diyarbakır ümmetin kalbidir, çok güzel bir şehirdir. Burada daima barış olmalı, kardeşlik olmalı” dedi. 


Görmez, vatandaşlarla çay içtikten sonra Seyrantepe Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenecek Kutlu Doğum Haftası etkinliğine katılmak üzere buradan ayrıldı.


(YRT-MP-CC-Y)

HABERE YORUM KAT