1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Diyadin Kaymakamlığı Tahir Elçi'yi ret etti
Diyadin Kaymakamlığı Tahir Elçi'yi ret etti

Diyadin Kaymakamlığı Tahir Elçi'yi ret etti

Diyadin Belediye Meclisi'nin oybirliğiyle kentin en işlek caddesi İnönü Caddesi'nin, katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi olarak değiştirilmesi kararı, kaymakamlık tarafından ret edildi.

A+A-

Ağrı'nın Diyadin ilçesi Belediye Meclisi'nin Aralık ayı toplantısında meclis üyelerinin oy birliğiyle kentin en işlek caddesi olan İnönü Caddesi'nin, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Avukat Tahir Elçi olarak değiştirilmesi kararı, kaymakamlık tarafından ret edildi.
 
Değiştirilemezmiş


Kaymakamlık, ret gerekçesini belediyeye gönderdiği yazıda şöyle ifade etti: "İlçemiz Merkez İnönü Caddesinin isminin Av. Tahir Elçi Caddesi olarak değiştirilmesi talebi, 5393 Sayılı Belediye Kanununun 81. Maddesi 'Madde 81 - Cadde, sokak, meydan, park, tesis ve benzerlerine ad verilmesi ve belediyeyi tanıtıcı amblem, flama ve benzerlerinin tespitine ilişkin kararlarda; belediye meclisinin üye tam sayısının salt çoğunluğu, bunların değiştirilmesine ilişkin kararlarda ise meclis üye tam sayısının üçte iki çoğunluğunun kararı aranır. Bu kararlar mülki idare amirinin onayı ile yürürlüğe girer' gereğince Caddenin ismi Devlet büyüğümüz, tarihi bir şahsiyet, Devlet Adamı, Kurtuluş Savaşımızın önemli Komutanlarından ülkemizin ilk başbakanı ve 2. Cumhurbaşkanı merhum İsmet İnönü'nün anısını taşıdığından ve değişiklerde herhangi bir kamu yararı olmadığından dolayı kaymakamlık makamınca 11/12/2015 tarihinde onaylanmamıştır."
 
'Ret kararını kaymakamlık alamaz!'


Diyadin Belediyesi Yazı İşleri Müdürlüğü ise, kaymakamlığa bir yazı göndererek, Belediye Meclis Çalışma Yönetmeliğine göre, kaymakamlığın meclis kararını onaylamama veya reddetme yetkisinin bunmadığını ve almış olduğu kararın idare mahkemesi tarafından iptal edilmeyene kadar geçerli olduğunu belirtti.
 
Kaymakamlık tarafından alınan karara tepki gösteren Diyadin Belediye Eşbaşkanı Hazal Aras ise, belediye meclisinde bulunan farklı düşüncelere sahip üyelerin bu kararı aldığını belirterek, en ufak demokratik kararlarının bile sistem tarafından tartışmaya açıldığını ifade etti.

 

52274.jpg

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler