1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyabeti dikkate alın
Diyabeti dikkate alın

Diyabeti dikkate alın

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrin Uzmanı Dr. Didem Özdemir, artış gösteren diyabet hastalığına dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi.

A+A-

Özdemir özellikle gebelik ve obezite ile birlikte ortaya çıkan diyabetin mutlaka tedavi edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

UZMAN UYARI

Halk arasında 'şeker' hastalığı olarak anılan diyabet hastalığının insan hayatını birçok yönden olumsuz etkileyen sonuçlara yol açtığını belirten Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi (DEAH) Endokrin Uz. Dr. Didem Özdemir, uyarıcı açıklamalarda bulundu.

DİYABETE YAKALANMA YAŞI GİDEREK DÜŞÜYOR

Diyabete yakalanma yaşının giderek düştüğünü belirten Uz. Dr. Özdemir: "Diyabet, insülin salınımında yetersizlik veya insülin direnci nedeniyle ortaya çıkan metabolik bir hastalıktır. Başlıca tip 1 ve tip 2 olarak ayrılır. Ayrıca, hamilelik sırasında ortaya çıkan gebeliğe bağlı diyabet ve daha nadir olarak genetik nedenli veya bazı durumlara bağlı diyabet formları da vardır. Tip 1 diyabette mutlak insülin eksikliği görülür ve hastaların büyük kısmında insülin salgılayan hücre yıkımı söz konusudur. Tip 2 diyabette ise insülin salınımında azalma veya insülin direnci veya her ikisi birden söz konusudur. Tip 1 diyabet genellikle 30 yaşından önce başlarken tip 2 diyabet daha ileri yaşlarda görülmekle birlikte bu her zaman kural değildir" dedi.

"OBEZİTEYE NEDEN OLABİLİR"

Obezitenin şeker hastalığını tetiklediğini belirten Özdemir: "Son yıllarda daha ileri yaşlarda da Tip 1 diyabet tanısı konabilirken, yaşam ve günlük aktivitelerdeki değişiklikler ve artan obezite sıklığı nedeniyle daha erken yaşlarda da tip 2 diyabet sıklığı artmaktadır. Tip 2 diyabetli hastalar çoğunlukla obez veya kiloludur ve ailelerinde de diyabetli birey vardır. Ülkemizde, Yakın Bir zamanda yayınlanan TURDEP-2 çalışmasında tip 2 diyabet sıklığının geçen yıllarda önemli derecede arttığı ve % 13.7' ye vardığı görülmüştür" diye konuştu.Özdemir diyabetin belirtilerini şöyle sıraladı:

"Çok su içme, sık idrara gitme, gece idrara çıkma, çok yemek yemeye rağmen kilo kaybı, ağız kuruluğu, halsizlik, tekrarlayan mantar enfeksiyonları, görme bulanıklığı, kaşıntı diyabetin en sık belirtileri arasında yer almaktadır" Özdemir ayrıca tedavi edilmeyen diyabetin koroner kalp hastalığı, periferik damar hastalığı, serebrovasküler hastalık, hipertansiyon, göz, böbrek ve sinir sistemi gibi sorunlara da neden olabileceğini kaydetti.

"CİDDİ BİR TAKİPLE ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIK"

Diyarbakır İli Kamu Hastaneler Birliği Genel sekreteri Doç. Dr. Muhammed Güzel Kurtoğlu ise yaptığı açıklamada şöyle dedi:

"Türkiye'de yapılan bilimsel çalışmalarda diyabet yüzde 13. 7 gibi ürkütücü bir orana varmış olup Diyarbakır'da şeker hastalığının farkındalığını arttırma anlamında dikkat çekicidir. Kontrol altında tutulmayan bir şeker hastalığının sonuçlarının nerelere varabileceğini uzman doktorumuzun vermiş olduğu bilgilerle gördük. Dolayısıyla diyabetin iyi bir eğitim ve ciddi bir takiple önlenebilir bir hastalık olduğu sonucuna varmış oluyoruz. Hastalarımızın rahatsızlıkları ile ilgili bilinçlendirilmeleri tedavi süreçlerinde gerekli perhiz ve ilaç kullanımları açısından önemli rol oynuyor. Hastanelerimizin alanlarında uzman doktorları hastalıkları ve hastalıkların en dikkat çekilmesi gereken yönleri ile ilgili bilimsel çalışmalar yapmaya ve eğitimler vermeye devam edecektir" dedi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT