1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DİTAV'dan mağdur ailelere yardım eli
DİTAV'dan mağdur ailelere yardım eli

DİTAV'dan mağdur ailelere yardım eli

Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı (DİTAV) İstanbul Şubesi tarafından Diyarbakır’ın Sur İlçesinden diğer ilçelere göç etmek zorunda kalan ailelere, toplam 2100 kişiye gıda ve nakdi kira yardımı yapıldı.

A+A-

DİTAV İstanbul Şubesi Başkanı Av. Aydoğan Ahıakın : mağdur ailelere yardımların hızlandırılması gerektiğini, göç etmek zorunda kalan ailelerin kiralarını dahi ödeyemediklerini, bu sebeple vakıf olarak öncelikle gıda ve nakdi kira yardımı yaptıklarını, uzun süredir yardım çalışmalarının devam ettiğini, mağdur ve muhtaç aileler için ellerinden geleni yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini ifade etti. 

 AHIAKIN, ahlaki ve insani görevini herkesin önyargısız olarak yerine getirmesi gerektiğini, evlerini terk etmek zorunda kalan bir kısım ailelerin yerleştikleri evlere ziyarette bulunduklarını ve bir evde 4-5 ailenin birlikte yaşamak zorunda kaldığını, barınma ihtiyaçlarına bir çözüm bulunmasını ve  Sur'un mağdur ailelerinin eski huzurlu günlerine kavuşmasını istediklerini belirtti.

DİTAV İstanbul Şubesi olarak 2100 mağdura gıda ve kira yardımında bulunduklarını ve yardımların devam edeceğini belirten Av. Aydoğan Ahıakın Türkiye'deki tüm sivil toplum kuruluşlarından aynı duyarlılığı ve hassasiyeti beklediklerini söyledi.

MAĞDUR AİLELERE PSİKOLOJİK DESTEK VERİLMELİ

Av. Aydoğan AHIAKIN ayrıca göç etmek zorunda kalan ailelerin  psikologlar tarafından yaşadıkları yerlerde ziyaret edilmesi gerektiğini, özellikle çocukların Sur ilçesindeki patlama seslerinden çok etkilendiğini acilen çocuklara ve  tüm ailelere kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları tarafından psikolojik destek verilmesi gerekiyor dedi.


    

 

HABERE YORUM KAT