1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DİTAM, Hakkari’de STK’ları bir araya getirdi
DİTAM, Hakkari’de STK’ları bir araya getirdi

DİTAM, Hakkari’de STK’ları bir araya getirdi

Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) “Eşitlikçi ve Çoğulcu Demokrasi Platformu Ağı” adı altında STK temsilcileriyle buluşmalarını sürdürdü.

A+A-

 Hakkâri’deki STK toplantısında konuşan DİTAM Başkanı Mehmet Kaya, sorunların çözümünde ortaklaşmanın, sorunlara ilişkin görüş ve öneriler oluşturmanın ve kamuoyu ile paylaşmanın büyük öneminin son Hakkâri’nin il kalması sürecinde kentteki tüm STK’ların sergilediği ortak tutumda bir kez daha ortaya çıktığını söyledi.

Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) Hakkâri’deki STK temsilcileriyle “Eşitlikçi ve Çoğulcu Demokrasi Platformu Ağı” adı altında bir toplantı düzenlendi. STK temsilcilerine seslenen DİTAM Başkanı Mehmet Kaya, sorunların çözümünde ortaklaşmanın, sorunlara ilişkin görüş ve öneriler oluşturmanın ve kamuoyu ile paylaşmanın büyük öneminin Hakkari’nin il kalması için tüm STK’ların sergilediği ortak tutumda bir kez daha ortaya çıktığını söyledi.

Merkezi Diyarbakır'da bulunan Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi'nin (DİTAM) Avrupa Birliği "Demokrasi ve İnsan Hakları İçin Avrupa Aracı-DİHAA" tarafından desteklenen "Eşitlikçi ve Çoğulcu Demokrasi Platformu/Ağı" bölge toplantısı bugün Hakkari'de bir otelin konferans salonunda yapıldı.

20’Yİ AŞKIN STK TEMSİLCİSİ KATILDI

Toplantıya aralarında KESK, İHD ve Mazlum-Der Hakkari Şube yöneticilerinin de bulunduğu 20'yi aşkın sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı. Toplantının açılışını yapan DİTAM Başkanı Mehmet Kaya, DİTAM'ın kuruluş sürecini, amaçlarını, bugüne kadar yaptığı çalışmaları ile hedeflerin anlattı.

 “BÖLGEDEKİ STK’LARIN ÖNEMİ ÇOK BÜYÜK”

Bölgede faaliyet gösteren STK’lar arasındaki ilişkinin önemine değinen Kaya, sivil topum örgütü ve özgür basının demokratikleşme sürecindeki rolüne değindi. Hakkari'nin il statüsünden düşürülmek istenmesi sürecinde kente faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin sergilediği tutumun anlamlı olduğuna dikkat çeken Kaya, “Hakkari'deki sivil oluşum deneyiminin bölgedeki bütün sivil toplum örgütlerine örnek olacağını umuyoruz. Sorunların çözümünde ortaklaşmanın, sorunlara ilişkin görüş ve öneriler oluşturmanın ve kamuoyu ile paylaşmanın büyük önemi ortada. Bu açıdan bölgede yaşananları, birlikte tartışarak rapor haline getirmek son derece önemli olacaktır" diye konuştu.

STK’LAR SORUMLULUK ÜSTLENİP ORTAK ÇABA HARCAMALI

DİTAM'ın çalışmaları hakkında bilgi veren, DİTAM Genel Sekreteri Mesut Azizoğlu da, projeyle amaçlananın Kürt sorunun çözümüne sivil toplumun aktif bir şekilde görev alarak sorumluluk üstlenmesi; barışın ve çözümün yeniden tesisi için ortak çaba harcanması olduğunu söyledi.

Amid Kent Kültürü ve Kimliğini Geliştirme Derneği (AMİD-DER) Başkanı yazar Şeyhmus Diken'in moderatörlüğünde devam eden toplantıda söz alan Hakkâri’nin sivil toplum örgü temsilcileri ise Hakkâri’nin il olarak kalması sürecindeki deneyimlerini paylaştılar. Karşılıklı fikir alışverişi ile devam den toplantının ardından Hakkari'deki sivil toplum öğütleri adına oluşturulacak 5 kişilik temsilci grubunun Diyarbakır'da düzenlenecek olan bölgesel sivil toplum örgütü genel toplantısına katılması bekleniyor.

(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT