1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DİTAM Başkanı Kaya: Savaş her alanda yıkım demektir
DİTAM Başkanı Kaya: Savaş her alanda yıkım demektir

DİTAM Başkanı Kaya: Savaş her alanda yıkım demektir

Diyarbakır’da düzenlenen “Kürdistan’da Savaşın Sonlandırılması ve Siyasi Çözüm Perspektifi” konferansında tartışılan “Savaşın Çözümlüğü ve Tahribatları” maddesiyle ilgili konuşan Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi Başkanı (DİTAM) Mehmet Kaya, toplum ola

A+A-

Savaşların her alanda ölüm ve yıkımı getirmenin yanı sıra sosyal kültürel ve ekonomik kayıplara neden olduğuna dikkati çeken Kaya, “Savaşlarda maddi ve manevi kayıpların yanı sıra özellikle bireysel hak ve özgürlüklerin yara aldığı görülmektedir. Bu da telafisi mümkün olmayan kalıcı ruhsal ve bedensel tahribatı beraberinde getirir” dedi.
 
 
Diyarbakır’da Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP), PAK, PAKURD, PDK-Bakur ve PSK,  Azadi Hareketi ile Kürt siyasiler ve sivil toplum kuruluşları işbirliğiyle düzenlenen “Kürdistan’da Savaşın Sonlandırılması ve Siyasi Çözüm Perspektifi” isimli konferans devam ediyor.
 
Diyarbakır’da bir otelde düzenlenen ve 200’e yakın aydın, yazar, siyasetçi, parti ve kurum temsilcisinin katıldığı konferans, saygı duruşu ve Kürdistan Milli Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra Kurmancî, Zazakî ve Türkçe olarak açılış konuşması yapıldı. İki gün sürecek olan konferansın ilk günü “Kürd ve Kürdistan Sorununun Tanımlanması” ve “Savaşın Çözümlüğü ve Tahribatları” konuları tartışıldı. İlk konu hakkında Bayram Ayaz Moderatörlüğünde Dr. Naif Bezwan, Prof. Dr. Bilal Sambur, Fahriye Adsay, Ass. Prof. Yaşar Abdulselamoğlu konuşma yaptılar.
 
 
“Savaşın Çözümlüğü ve Tahribatları” konusu hakkında ise Mehmet Vural’ın moderatörlüğünde Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) Başkanı Mehmet Kaya, Eğitimci-sosyolog Sevgi Çelik Moray Yrd. Doç. Dr. Cuma Çiçek konuşma yaptılar.
 
Artuklu Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cuma Çiçek, ana akım Kürt hareketinin şu an siyaseten silahsız bir çözümü savunmasına rağmen, mevcut çatışmaların bu siyaset zeminini ortadan kaldırdığını söyledi. Çiçek, ana akım Kürt hareketinin Türkiyelileşme siyasetinin sosyolojik zemini ortadan kaldıran bir yol izlediğini belirterek, “Türkiye'de bir B seçeneği var. İnsanlar bir B seçeneğinin olduğuna inanıyorlar. Bunun haklı gerekçeleri de var. Son 5 yıldır devam eden Çözüm Süreci insanların aklında silahsız bir B seçeneğinin olduğunu gösteriyor. Bundan dolayı normatif anlamda sokağa çıkma kaynağı konusu değildir” diye konuştu.
 
Kaya: Savaşlar her alanda yıkım getirir
 
Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi Başkanı (DİTAM) Mehmet Kaya da toplum olarak önemli bir süreçten geçtiklerini dile getirdi. Savaşların her alanda ölüm ve yıkımı getirmenin yanı sıra sosyal kültürel ve ekonomik kayıplara neden olduğuna dikkati çeken Kaya, şöyle konuştu:
 
“Savaşlar her ne amaçla olursa olsun sonuçları itibarıyla yıkım ve felaketleri de beraberinde getirirler. Savaşlarda maddi ve manevi kayıpların yanı sıra özellikle bireysel hak ve özgürlüklerin yara aldığı görülmektedir. Bu da telafisi mümkün olmayan kalıcı ruhsal ve bedensel tahribatı beraberinde getirir”
 
Eğitimci-sosyolog Sevgi Çolak Moray ise savaşta çatışanların yanı sıra en çok sivillerin zarar gördüğünü, en fazla da kadın ve çocukların mağdur olduğunu kaydetti. Konuşmacıların sunumlarından sonra da katılımcıların katkı ve soruları konferansı etkinleştirdi. Konferansın ilk günü yaklaşık 8 saat sürdü ve verimli bir şekilde son buldu.

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT