1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DİŞTİ GES Projesi için protokol imzalandı
DİŞTİ GES Projesi için protokol imzalandı

DİŞTİ GES Projesi için protokol imzalandı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın hibe desteğiyle, Diyarbakır Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde (DİŞTİ) Güneş Enerji Santrali (GES) kurmak için ilk adımı attı.

A+A-

 İmza töreninde konuşan Eş Başkan Gültan Kışanak, yenilenebilir enerjinin kent genelinde yaygınlaştırılması amacıyla örnek projeler geliştirmeye devam edeceklerini söyledi.

Yenilenebilir enerji kullanımının kent genelinde yaygınlaştırılması amacıyla örnek projelere imza atan Büyükşehir Belediyemiz, mayıs ayında devreye aldığı Sümerpark Güneş Enerji Santrali’nin bir benzerini Şehirlerarası Otogar’da uygulamak için ilk adımı attı. DİŞTİ GES Projesi’ne Karacadağ Kalkınma Ajansı’ndan 635.849 TL hibe desteği alan Belediyemiz, protokol imzalayarak çalışmalara start verdi. İmza töreninde konuşan Eş Başkan Kışanak, yenilenebilir enerjinin kent genelinde yaygınlaştırılması amacıyla örnek projeler geliştirmeye devam edeceklerini söyledi.

Diyarbakır Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde (DİŞTİ) yaşama geçirilecek olan Güneş Enerji Santrali (GES) Projesi için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Karacadağ Kalkınma Ajansı arasında protokol imzalandı. İmza törenine Eş Başkan Gültan Kışanak ile Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Hasan Maral katıldı. İmza töreninde konuşan Eş Başkan Kışanak, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması için kamuoyu oluşturulmasını gerektiğini ve herkesin yenilenebilir enerjiyi kullanmasını istediklerini söyledi.

Kış gelmeden bitirilmesi hedefleniyor

Herkesin yenilenebilir enerjiyi kullanma hedefini önüne koyması gerektiğini vurgulayan Kışanak, “Güneş enerjisi tanıtım toplantımızda ben söyledim. Bir hedef koyalım önümüze. Yüzde yüz yenilenebilir enerji zor bir hedef, ancak bu imkansız değil. Kent bileşenleri bu hedefi önlerine koyarsa bir mesafe kat edebiliriz. Enerji olmadan yaşam olmaz. Kalkınma ajanslarının bu tür projeleri desteklemesi için kaynağının da artırılması gerekiyor. Bu projeyi kış gelmeden bitirmek istiyoruz. İkinci denememizden sonra büyük projelere göz kestirebiliriz. Teknoloji ilerledi, enerjiye çok ihtiyaç var. Geçmişte gündelik yaşamda enerjiye fazla ihtiyaç yoktu. Ancak bugün elektrikler yarım saat olmazsa kıyamet kopuyor.” dedi.

Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Hasan Maral da, GES’in önemine dikkat çekerek, yenilenebilir enerjinin yaygınlaşması gerektiğini kaydetti. Konuşmaların ardından Eş Başkan Kışanak ile Maral, Güneş Enerji Santrali Projesi için protokol imzaladı. Kışanak, protokolün yenilenebilir enerjinin gelişmesine vesile olmasını diledi.

DİŞTİ binasının enerji ihtiyacı büyük oranda karşılanacak

Belediyemizin GES Projesi, Karacadağ Kalkınma Ajansı Mali Destek Programı kapsamında 635.849 TL hibe almaya hak kazandı. Park Bahçeler Daire Başkanlığı tarafından Şehirlerarası Otobüs Terminali (DİŞTİ) açık otopark alanlarına "Solar Otopark" sistemiyle kurulacak olan 600 kWp kapasiteli güneş enerji santrali ile DİŞTİ binasının enerji ihtiyacı büyük oranda karşılanacak. Sistemde kullanılacak 2400 adet fotovoltaik panel, oluşturulacak yarı açık otopark çatılarına yerleştirilecek ve böylece alan hem otopark olarak hizmet verecek hem de enerji üretimi yaparak DİŞTİ binasından hizmet alan vatandaşların yenilenebilir temiz enerji kullanmasını sağlanacak. Sümerpark GES gibi şebekeye bağlı olarak tesis edilecek santralle, yılda yaklaşık 950 MW enerji üretilmesi planlanıyor. Kullanım fazlası enerjinin ise DEDAŞ'a satışı hedefleniyor.           

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu da kurulacak

Ayrıca proje kapsamında otopark alanına kurulacak ve enerjisini güneşten alacak "Elektrikli Araç Şarj İstasyonu" ile Diyarbakır'da elektrikli araç kullanmak isteyen ve yakıt istasyonu sıkıntısı yaşayan vatandaşların da, doğa dostu araçları kullanması teşvik edilecek. Bu şarj istasyonu, aynı zamanda gelecekte alınması planlanan elektrikli şehir içi ulaşım otobüsleri için de altyapı oluşturacak.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler