1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DİSK'ten nevruz bayramı açıklaması
DİSK'ten nevruz bayramı açıklaması

DİSK'ten nevruz bayramı açıklaması

DİYARBAKIR- Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet Salih Doğrul, yaklaşan 'Nevruz Bayramı' ile ilgili açıklamalarda bulundu.

A+A-

Huzurevleri Mahallesi'nde bulunan DİSK Şube binasında konuşan Doğrul, 2013 Nevruz'unda Abdullah Öcalan'ın açıklamalarıyla yeşeren barış umutlarının, ne yazık ki geçen 1 yıllık süre zarfında devlet tarafından yaklaşımlar nedeniyle yerini endişeye bıraktığını söyledi.

Doğrul, “Başlayan çözüm görüşmelerinin akan kanı durdurması yeterli değildir. Kalıcı ve sağlıklı bir sonucun açığa çıkması, hepimizin sorumluluğudur. Böylesi tarihi önemdeki bir sorunun çözümü, tarihi bir görev olarak karşımızda durmaktadır. Bu maksatla sağlıklı ve kalıcı bir barışın muhatabı ve anahtarının Öcalan olduğu, Öcalan'ın özgür kalması ile mümkün olabileceğine inanıyoruz. 2014 yılı Nevruz'unda tüm dünyanın gözü Öcalan'ın yapacağı tarihi yeni açıklamalara çevrilmiştir. Bu açıklamalar belki de çözüm sürecinin yeni bir mecraya evrilmesi için fırsat olacaktır.

Bu maksatla, 2014 yılı Nevruz'unda bizler barışı sahiplenecek, emek güçleri, meslek odaları olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek için Nevruz alanında halkımızın yanında olacağız. Nevruz savaşa karşı barışın, haksızlığa karşı ve baskıya karşı direnişin, eşitlik ve özgürlüğün sesidir. Nevruz yeniden diriliştir. Ortadoğu halklarının tarihi boyunca kutladığı ve dirilişin simgesi olan Nevruz'u, tarihi misyona uygun bir şekilde kutlamak için, tüm halkımızı duyarlı olmaya ve Nevruz alanında barışı haykırmaya çağırıyoruz” dedi.

(YRT-SY-AŞ-Y)
 

HABERE YORUM KAT