1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DİSKİ'den farkındalık kampanyası
DİSKİ'den farkındalık kampanyası

DİSKİ'den farkındalık kampanyası

DİYARBAKIR- Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ), suyun hayatımızdaki yeri ve doğru kullanımıyla ilgili farkındalık kampanyası başlattı.

A+A-
DİSKİ'nin doğru kullanımıyla ilgili farkındalık çalışmalarının ilki Yunus Emre İlkokulu'nda, DİSKİ Genel Müdürü Zülküf Karatekin, yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirildi.
 
Farkındalık çalışması, “Suyun Gözyaşları” animasyon filminin izlenmesi ile başladı. Film gösteriminin ardından çocuklarla interaktif bir sohbet gerçekleştiren Karatekin, suyun yaşam için vazgeçilmez bir madde olduğunu, bu nedenle korunması gerektiğini söyledi. Karatekin, yeryüzünün yüzde 97'sinin su olduğunu, ancak tuzlu olması sebebiyle içilemediğini, sadece yüzde 3'ünün içilebilir tatlı su kaynakları olduğunu ifade etti.
 
"DİYARBAKIR, SUYU MUSLUKTAN İÇİLEN ENDER ŞEHİRLERDEN BİRİ"
 
DİSKİ Genel Müdürlüğü olarak kentin içme suyu ihtiyacını Dicle Nehri ve Gözeli İçme Suyu Havzası'ndan karşıladıklarını belirten Karatekin, bu suyu İçme Suyu Arıtma Tesisi'nde arıttıktan sonra yeraltındaki kilometrelerce uzunluğundaki içme suyu şebekeleri ile evlere ulaştırdıklarını söyledi. Karatekin, Diyarbakır'ın, suyunu musluktan içen ender kentlerden biri olduğuna dikkat çekti.
 
"SUYUMUZA SAHİP ÇIKALIM"
 
Suyun doğru kullanımının yeryüzündeki suyun geleceğe taşınması bakımından önemli olduğunu belirten Karatekin, "Suyumuzu ihtiyacımız kadar kullanalım, heba etmeyelim. Suyun kadrini bilelim. Suyumuzu sorumsuzsa kullananları uyaralım. Çevremize, ailemize suyun neden önemi olduğunu anlatalım. Sizden sonraki kuşakların, yani çocukların susuz kalmasını istemiyorsak suyumuza sahip çıkalım" diye konuştu.
 
Suyun kullanımı sonrası kirlenen suyu Atıksu Arıtma Tesisi'nde arıttıklarını ve doğaya verdiklerini vurgulayan Karatekin, “Suyun sahibi doğadır. Ondan aldığımızı aynı şekilde ona veriyoruz" şeklinde konuştu. 
 
Konuşmaların ardından Karatekin ve beraberindekiler, 'Suyun Gözyaşları' masal kitabı, boyama kitabı, boyama kalemlerinin bulunduğu çantaları çocuklara hediye etti.
Yunus Emre İlkokulu ana sınıfını da ziyaret eden Karatekin, çocuklarla bir süre sohbet ederek hediyelerini verdi.
 
(ÜN-YRT-Y)

HABERE YORUM KAT