1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DİSKİ'den Abonelerine Müjdeli Haber
DİSKİ'den Abonelerine Müjdeli Haber

DİSKİ'den Abonelerine Müjdeli Haber

İnşaat ruhsatı olup da iskan ruhsatı alamayan bina sakinlerine müjdeli haber.

A+A-

İnşaat ruhsatı olup da iskan ruhsatı alamayan bina sakinlerine müjdeli haber. 3194 Sayılı Kanun’un yürürlüğe giren geçici 11. maddesine göre, bina sakinleri yapacakları başvuru ile bireysel abone olabilecekler.

DİSKİ Genel Müdürü Yaşar Sarı bugüne kadar inşaat ruhsatı olup da iskan ruhsatı alamayan binalarla ilgili 3194 Sayılı Kanun’un geçici 11. maddesinin yürürlüğe girdiğini açıkladı. Yaşar Sarı iskan ruhsatı alamayan bina sakinlerinin aboneliklerini inşaat aboneliği üzerinden toplu olarak devam ettirmek zorunda kaldıklarını hatırlatarak, bu geçici yasa ile birlikte bireysel aboneliğe geçiş yapabileceklerini belirtti. 

Geçici yasa ile birlikte bireysel geçici abone olabilme şartlarının oluştuğunu söyleyen Sarı bu konuda bireysel geçici abone olmak isteyenlerin en kısa zamanda bir dilekçeyle DİSKİ Abone İşleri Şefliği’ne müracaat etmeleri gerektiğini duyurdu.

 

Yürürlüğe giren madde şöyle: “Bu  maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar yapı (inşaat) ruhsatı alınmış ve buna göre yapılmış olup, kullanma izni verilmeyen ve alınmayan yapılara; yol su elektrik, su, telefon, kanalizasyon, doğal gaz gibi alt yapı hizmetlerinden birinin veya birkaçının götürüldüğünün belgelenmesi olması ve bu maddenin yayımı tarihinden itibaren başvurulması üzerine,  kullanma izni alınıncaya kadar ilgili mevzuatta tanımlanan ait olduğu abone kapsamda, ilgili belediyeden dağıtım şirketlerine elektriğin kesilmesi talebinin söz konusu olması halinde aboneliğini iptal edileceğinden, su veya elektrik bağlanması herhangi bir kazanılmış hak teşkil etmez. Ancak yapı (inşaat) ruhsatı alınmış ve buna göre yapılmış olma şartı 12/10/2004 tarihinden önce yapılmış olan yapılarla ilgili olarak uygulanmaz. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılan abonelikler de ait olduğu gruba dönüştürülür.”