1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DİSKİ'de Kürtçe için ders saati
DİSKİ'de Kürtçe için ders saati

DİSKİ'de Kürtçe için ders saati

DİSKİ Genel Müdürlüğü İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanlığı, halka daha kaliteli hizmet verebilmek için Kürtçe dil kursu başlattı. Bundan sonraki hedef ise Zazakî dil kursu.

A+A-
Bugünlerde DİSKİ Genel Müdürlüğü'nün iki ayrı mekânı, büyük bir merak ve ilgiyle Kürtçe konuşmaya azmeden personelin çabalarıyla dolu.
 
Elde Kürtçe eğitim kitapları kelimeler ve cümleler Kürtçe ifade edilmeye çalışılıyor. Kimi Kürtçeyi daha iyi bir seviyede okumak ve yazmak için, kimi ise ana dili olan Kürtçeyi sıfırdan başlayarak öğrenmek için kursa başlamış.  DİSKİ Genel Müdürlüğü İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanlığı, Kürdi-Der ile ortaklaşa düzenlediği Kürtçe dil kursunun ilk etabını üç buçuk ay olarak düşünmüş. Sırada bölgede en çok konuşulan ve bir lehçe olarak kabul edilen Zazaki dilinde bir kurs düzenlemek.
 
Daha iyi hizmet için Kürtçe
 
İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Muazzez Onuk Özder, 1 Nisan 2014 tarihi itibariyle hayata geçen Büyükşehirler Yasası ile birlikte DİSKİ Genel Müdürlüğü'nün kent merkezi dışında 13 ilçe, köy ve mezralarda hizmet üretmeye başladıklarını söyleyerek başlıyor söze. Kürdi-Der ile birlikte başlattıkları Kürtçe dil kursunun halkla yoğun iletişim içindeki departmanlardaki personeli kapsadığını belirten Özder, “Halkla bilfiil ilişki içinde olan personelimizin dil kursundan yararlanmasını hedefledik.  Sayaç okuma görevlileri, tahsilat ve abone itiraz şubelerimiz ile halkla ilişkiler departmanlarımızdaki personelimizin Kürtçe dil kursuna katılımını sağlayarak hizmet kalitemizi artırmak istedik” diyor.
 
Yürekten bağ kurmak istedik
 
Özder, bölge halkının Kürtçe konuştuğunu dolayısıyla hizmetin ana dilde yapılmasıyla daha iyi hizmet verebileceklerini kaydederek şöyle devam ediyor: “DİSKİ Genel Müdürlüğü olarak kendimizi daha iyi ifade edebilmek, kendisini ifade etmeye çalışan abonemizi daha iyi anlamak ve diğer yandan DİSKİ'nin iş ve işlemlerini rahatlıkla tanıtabilmek, halkımızla daha yürekten bağ kurabilmek için bu çalışmayı başlattık.”
 
Sırada Zazaki var
 
Kürtçe dil kursunun düzeyleri farklı iki gruptan oluştuğunu belirten Özder konuşmasını sürdürüyor: “Bu kursu iki grup olarak yürütüyoruz. Birinci grup Kürtçeyi hiç bilmeyen personelimizden, ikinci grup ise Kürtçeyi bilen ama daha iyi bir seviyede konuşmak isteyen personelimizden oluşuyor. Toplamda 50 personelimiz Kürtçe dil kursuna devam ediyor. Kurs süremiz üç buçuk ay sürecek.”
 
Özder son olarak kent merkezinde ve ilçelerde yoğun olarak konuşulan Zazaki ile ilgili de bir kus açmayı planladıklarını söylüyor.
 
 

HABERE YORUM KAT