1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DİSKİ'de 'İş Sağlığı ve Güvenliği' masaya yatırıldı
DİSKİ'de 'İş Sağlığı ve Güvenliği' masaya yatırıldı

DİSKİ'de 'İş Sağlığı ve Güvenliği' masaya yatırıldı

“İş Sağlığı ve Güvenliği” eğitim çalışmasında konuşan DİSKİ Genel Müdürü Yaşar Sarı, sağlığı kaybetmenin ödülü ve bedelinin olamayacağını ifade ederek, “Hiçbir ekonomik zorunluluk insan sağlığına zarar verecek bir işlemin nedeni olamaz. Risk ve tehlikeler

A+A-

DİSKİ Genel Müdürlüğü İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı tarafından organize edilen “İş Sağlığı ve Güvenliği” eğitim çalışması Genel Müdürlük Toplantı Salonu'nda gerçekleşti. Çalışmalarının ağırlıklı olarak altyapı hizmetleri olması, iş güvenliği açısından risk altında bulunması göz önünde bulundurularak düzenlenen eğitim çalışmasına, DİSKİ Genel Müdürü Yaşar Sarı, Genel Müdür Yardımcıları Zeki Kantacı, Selahattin Elçi, daire başkanları ve müdürleri katıldı.

DİSKİ her zaman duyarlı davrandı

Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konularına farklı bir pencereden bakmalarını sağlamayı amaçlayan eğitim çalışmasında, istenmeyen iş kazalarının ve meslek hastalıklarının nedenlerine, boyutlarına ve sonuçlarına dikkat çekildi. Eğitim çalışmasında konuşan DİSKİ Genel Müdürü Yaşar Sarı, sağlığı kaybetmenin ödülü ve bedelinin olamayacağını ifade ederek, “Hiçbir ekonomik zorunluluk insan sağlığına zarar verecek bir işlemin nedeni olamaz. Risk ve tehlikelerin önlenmesi, doğuracağı sonuçlardan çok daha ucuzdur” dedi. Sarı, işin özelliğine göre iş sağlığı ve güvenliği konusunda, gerek ekip gerekse donanım sağlanması için geçmişten bugüne dek duyarlı bir tutum sergilediklerini söyledi. Bugün itibariyle aynı hassasiyetin devam ettiğini kaydeden Sarı, bundan sonraki zaman dilimi için de, tüm birim yetkililerine iş sağlığının korunması ve güvenliğinin sağlanması için gerekli talimatları verdiğini söyledi.

Türkiye Avrupa'da ilk sırada

“İş Sağlığı ve Güvenliği” konusunda sunum yapan C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Mustafa Kaya, Türkiye'nin iş kazaları açısından Avrupa'da birinci, dünyada ise Brezilya ve Güney Kore'den sonra üçüncü sırada olduğuna dikkat çekerek, iş kazalarının sabah saatlerinde ve özellikle maden, inşaat, tekstil ve kimya işkollarında daha sık meydana geldiğini ifade etti. 2011 yılında iş kazası nedeniyle hayatını kaybedenlerin bin 700, meslek hastalığı nedeniyle ölenlerin sayısının ise 10 olduğunu kaydeden Kaya, “Türkiye genelinde geçtiğimiz Ocak ayında en az 68 işçi hayatını kaybetti. İşçi ölümlerinin 16'sı madencilik, 15'i inşaat ve 10'u metal sektörlerinde yaşandı” şeklinde konuştu. Kaya, iş kazası ve meslek hastalıklarının nedeninin güvensiz ortam ve koşullar ile güvensiz davranış ve kişisel kusurlar olduğuna dikkat çekti. Kaya, iş kazası ve meslek hastalıkları toplam giderinin 7 milyar 696 milyon TL olduğunu vurguladı.

Yeni kanun işçileri koruyor

Kaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca hazırlanan 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda yapılan son değişiklik ve yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesi ile birlikte kamu ve özel sektör gözetilmeksizin tüm çalışanların aynı kanun kapsamına alındığını hatırlattı. Yeni yönetmeliğe göre bütün işyerlerinde iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi gibi profesyonellerin görev yapacağını kaydeden Kaya, 50 ve daha fazla çalışanın bulunduğu altı aydan fazla süren işlerin yapıldığı tüm işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği kurulu oluşturulacağını kaydetti. Kaya, kanunun, iş kazası veya meslek hastalığı yaşanmadan önce önlem almaya yönelik olduğunu sözlerine ekledi.

İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı, “İş Sağlığı ve Güvenliği” eğitim çalışmasının bir benzerini hafta içinde ayrıca, usta, ustabaşı ve formenler için düzenleyecek.

HABERE YORUM KAT