1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DİSKİ'de ilkyardım eğitimi
DİSKİ'de ilkyardım eğitimi

DİSKİ'de ilkyardım eğitimi

DİSKİ Genel Müdürlüğü, personelinin farkındalığını artırmak için "Temel İlkyardım Uygulamaları Eğitimi" düzenledi.

A+A-
Düzenlediği eğitim çalışmaları ile personelinin farkındalığını artırmayı, belli disiplinlerde bilgi sahibi olmasını amaçlayan DİSKİ Genel Müdürlüğü çalışmalarına devam ediyor.
 
Bu çalışmalardan biri olan DİSKİ Genel Müdürlüğü Sağlık Birimi'nin İçme Suyu Daire Başkanlığı'nın özellikle bakım-onarım bölümünde çalışan personele yönelik gerçekleştirdiği "Temel İlkyardım Uygulamaları" eğitimi toplantı salonunda gerçekleştirildi.
 
İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Uzmanı Sevim Kahramaner tarafından verilen eğitime çok sayıda DİSKİ personeli katıldı. Zaman zaman maketler eşliğinde zaman zaman da uygulamalı bir şekilde sunumunu gerçekleştiren Kahramaner, "İlkyardım, herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda; hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini önlemek için yapılan uygulamalardır" dedi. Acil tedavinin, her türlü ilaç ve ileri teknik kullanılmak suretiyle yapıldığını söyleyen Kahramaner, "İlkyardım ise bu konuda eğitim almış herkesin olayın olduğu yerde bulabildiği malzemeleri kullanarak yaptığı hayat kurtarıcı müdahalelerdir" şeklinde konuştu.
 
ÖNCE KENDİ CAN GÜVENLİĞİNİZ
 
İlkyardımda bulunacak kişinin öncelikle kendi can güvenliğini koruması gerektiğini kaydeden Kahramaner şöyle devam etti: "Kişi, olay yerine hakim olmalı, etraftaki insanları doğru bir şekilde yönlendirip organize etmeli, sakin, kendinden emin ve pratik olmalı, eldeki olanakları iyi değerlendirebilmeli, insan vücudu ve işlevleri ile ilgili temel bilgilere sahip olmalı, bilgisini kullanarak yaralıya gerekli müdahalelerde bulunmalı ve yaralılara zarar verecek uygulamalardan kaçınmalıdır."
 
KORUMAK, BİLDİRMEK, KURTARMAK
 
İlkyardımcının öncelikli amaçlarını da ele alan Kahramaner bunları; hayati tehlikeyi ortadan kaldırmak, yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesini desteklemek, yaralının durumunun kötüleşmesini engellemek ve iyileşmeyi kolaylaştırmak olarak açıkladı. Kahramaner, ilkyardımı "Korumak, Bildirmek, Kurtarmak (K.B.K)" olarak kodlayarak, olay ya da kazanın mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde 112 Acil Servise bildirilmesi gerektiğini, olay yerinde hasta ve yaralılara müdahale edilmesi gerektiğini ve müdahalenin hızlı ancak sakin ve kendinden emin bir şekilde yapılması gerektiğini vurguladı.

HABERE YORUM KAT