1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DİSKİ, sudan elektrik enerjisi üretecek
DİSKİ, sudan elektrik enerjisi üretecek

DİSKİ, sudan elektrik enerjisi üretecek

Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü, SCADA Merkezi’nin bulunduğu alanda, suyun potansiyel enerjisinden yılda 2 bin 583 MW elektrik üretecek çevreci bir sistem inşa ediyor.

A+A-

1 milyon 180 bin TL’ye mal olan projenin yüzde 90’ı tamamlandı.Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması ve çevreci teknolojiler konusunda önemli bir adım daha attı.

Kendi tesislerindeki elektrik enerjisi ihtiyacını yenilenebilir enerji kaynaklarıyla karşılayacak olan DİSKİ Genel Müdürlüğü, önümüzdeki günlerde SCADA Merkezi’nin bulunduğu alanda suyun potansiyel enerjisinden elektrik enerjisi üreten çevreci bir projeyi hayata geçirecek.  

Projenin yüzde 90’ı tamamlandı

DİSKİ Genel Müdürlüğü, İçme Suyu Arıtma Tesisi’nden Mahabad Bulvarı üzerindeki SCADA Merkezi’ne gelen 1400 mm’lik İçme Suyu İletim Hattı’ndaki suyun 30 metrelik yükseklik farkından kaynaklanan potansiyel enerjiyi kinetik enerjiye, kinetik enerjiyi de tribünler aracılığıyla elektrik enerjisine dönüştüren bir sistem inşa ediyor. Suyun potansiyel enerjisinden elektrik enerjisi üretecek projenin inşaat çalışmalarının yüzde 90’ı tamamlandı. 

Yılda 2 bin 583 MW elektrik enerjisi üretilecek

DİSKİ Genel Müdürlüğü, proje tamamlandığında elde edeceği elektrik enerjisi ile saatte 337 KW, bir günde 7077 KW ve yılda 2 bin 583 MW elektrik üretebilecek. Tesiste gün içinde 21 saat boyunca elektrik üretilebilecek.  Üretilen elektrik enerjisi sayesinde SCADA Merkezi’nin enerji ihtiyacı karşılanacak. Diğer yandan elde edilecek yıllık 900 bin TL’lik elektrik enerjisiyle yeni yatırımlar ekonomik güç kazanacak.

Projeye hibe desteği

Karacadağ Kalkındırma Ajansı, Yenilenebilir Enerji Destek Programı kapsamında proje maliyetinin yüzde 37’sini karşılarken, yüzde 63’lük oranı ise DİSKİ Genel Müdürlüğü, öz kaynakları ile gerçekleştiriyor. Önümüzdeki günlerde tamamlanacak projenin maliyeti 1 milyon 180 bin TL olacak.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler