1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DİSKİ personeline eğitim
DİSKİ personeline eğitim

DİSKİ personeline eğitim

DİSKİ Genel Müdürlüğü kurum personelinin bilgi kapasitesini artırmak amacıyla “Stratejik Plan Hazırlama Çalışması Eğitimi” düzenledi.

A+A-
DİSKİ Genel Müdürlüğü İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı, daire başkanlıkları, şube müdürleri ve ilgili personele yönelik “2015-2019 Stratejik Plan Hazırlama Çalışması Eğitimi” düzenledi.
 
Diyarbakır The Green Park Otel'de yapılan ve personelin kapasitesini artırmaya dönük yapılan çalışma dört gün sürdü. Eğitime, DİSKİ Genel Müdür Yardımcısı M. Zeki Kantaci, daire başkanları, birim müdürleri ve çok sayıda personel katıldı.
 
Stratejik planlama önemlidir
 
Kıdemli Stratejik Plan ve İş Geliştirme Uzmanı İlhami Birkan tarafından verilen eğitimde 5018 Sayılı Kanunu'nun yanı sıra 5393 Sayılı Belediye ve 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunları ile nüfusu 50.000'in üzerindeki tüm belediyelerin stratejik plan hazırlamakla yükümlü olduğu vurgulandı. Birkan, “5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu'nda Büyükşehir Belediyesinin görevleri arasında, Büyükşehir Belediyesinin stratejik planını hazırlamak bulunmaktadır. Büyükşehir Belediye Başkanının görevlerinden birisi belediyeyi stratejik plana uygun olarak yönetmektir” dedi.
 
Aynı amaç etrafında kenetlenmiş çalışanlar
 
Zaman içinde kurumların gelecekteki belirsizlikleri öngörüp buna uygun olarak planlama yapma gereğinin doğduğunu kaydeden Birkan, değişimlere ayak uydurabilmek için stratejik yönetim ve planlamanın esas olarak kabul edilmesi gereğinin ortaya çıktığını söyledi.
 
Birkan, 5018 Sayılı Kanun'a göre stratejik planın kamu idarelerinin orta ve uzun vadeli amaçlarını, temel ilke ve politikalarını, hedef ve önceliklerini, performans ölçütlerini, bunlara ulaşmak için izlenecek yöntemler ve kaynak dağılımlarını içeren plan olduğunu ifade etti. Birkan, stratejik planın kurum başarısı açısından bugünü değil, geleceği planlamak anlamına geldiğini ifade ederek, planın; somut hedeflere dayalı planlamayı esas aldığını, aynı amaç ve ilkeler etrafında kenetlenmiş çalışanlar yarattığını, etkinlik ve verimlilik esaslı yönetim ve performans sağladığını kaydetti.
 
Esnek bir planlama yaklaşımıdır
 
Birkan, “Stratejik planlama; kuruluşların mevcut durum, misyon ve temel ilkelerinden hareketle bir vizyon oluşturmaları, bu vizyona uygun amaç ve hedefler saptamaları ölçülebilir göstergeler geliştirerek, başarıyı izleme ve değerlendirmeleri sürecini ifade eden katılımcı ve esnek bir planlama yaklaşımıdır” dedi. Stratejik planlamanın kurumun tüm çalışanlarının sahiplenmesi ile başarıya ulaşabileceğini kaydeden Birkan, takım olmanın önemine değindi. Çalışmalarda personel arasında iş bölümü yapılması gerektiğini söyleyen Birkan, çalışmaların uyumlu ve koordineli olması ve sorunların herkesin katılımı ile çözülmesi gerektiğini söyledi.
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT