1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DİSKİ okullarda çocuklarla buluşuyor
DİSKİ okullarda çocuklarla buluşuyor

DİSKİ okullarda çocuklarla buluşuyor

Suyun bilinçli kullanımı konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan DİSKİ Genel Müdürlüğü bir hafta boyunca okullarda çocuklarla buluşacak.

A+A-

DİSKİ Genel Müdürlüğü suyun bilinçli kullanımı konusunda farkındalık yaratmak amacıyla okullarda çocuklarla buluşuyor. Haftanın ilk günü Vehbi Koç İlkokulu'nu ziyaret eden DİSKİ Genel Müdürü Yaşar Sarı ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü yetkilileri çocuklar tarafından ilgiyle karşılaştı.

Vehbi Koç İlkokulu Konferans salonunda bir araya gelen 300 öğrenci, ilkönce DİSKİ Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Suyun Gözyaşları-Su Damlası Kardeşliğinin Öyküsü” animasyon filmini izledi. Film gösteriminin ardından çocuklarla interaktif bir şekilde sohbet eden DİSKİ Genel Müdürü Yaşar Sarı,  suyun yaşam için önemini, suyun neden korunması gerektiğini anlattı. DİSKİ Genel Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmaları anlatan Sarı, zaman zaman çocuklara sorular sordu, çocukların sorduğu sorulara ise cevap verdi.

Diyarbakır musluklarından temiz su akıyor

Suyun kesintisiz akması için DİSKİ Genel Müdürlüğü çalışanlarının aralıksız çalıştığını ifade eden Sarı, kentte 1700 kilometre içme suyu şebekesi olduğunu söyledi. Sarı, suyun önce Dicle Barajı'ndan alınarak 32 kilometrelik bir isale hattı ile İçme Suyu Arıtma Tesisi'ne ulaştırıldığını, ardından kentteki depolardan mahallelere dağıtıldığını ifade etti. Dünyanın ve Türkiye'nin pek çok kentinde içme suyu sıkıntısı bulunduğunu kaydeden Sarı, Diyarbakır'ın musluklarından çok kaliteli bir su içildiğine dikkat çekti. 

'Suyumuzu koruyacağız'

Sarı, “Su sizin geleceğinizdir. Eğer sizler ve bizler suyumuza sahip çıkmazsak gelecekte susuz kalırız. O yüzden suyumuzu koruyacağız. Suyu bilinçsizce kullananları uyaracağız. Kanallara atık madde atmayacağız” dedi.  Sarı daha sonra çocuklar için hazırlanan Suyun Gözyaşları isimli öykü kitabını, boyama kitabını ve boyama kalemlerini çocuklara hediye etti. DİSKİ Genel Müdürlüğü Halkla İlişkiler Müdürlüğü yetkilileri daha sonra Fatih İlkokulu'nu ziyaret ederek çocuklarla suyun bilinçli kullanımı konusunda sohbet ettiler. DİSKİ Genel Müdürlüğü yetkilileri hafta boyunca okulları ziyaret edecek. 

HABERE YORUM KAT