1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DİSKİ ilçelerdeki İSG eğitimlerine başladı
DİSKİ ilçelerdeki İSG eğitimlerine başladı

DİSKİ ilçelerdeki İSG eğitimlerine başladı

DİSKİ Genel Müdürlüğü İş Sağlığı Birimi ilçelerde bulunan şube personelinin işe giriş muayenelerine ve iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarına başladı.

A+A-
DİSKİ Genel Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Birimi Büyükşehirler Yasası ile hizmet alanına giren 13 ilçedeki personelinin işe giriş muayenelerini ve sağlık taramalarını yapmaya başladı.
 
Eş zamanlı bir şekilde İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerini de veren Sağlık İşleri Birimi çalışanların iş kazalarına karşı farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Sağlık Birimi aynı zamanda DİSKİ Ana Hizmet Binasındaki personelin de sağlık taramalarına başladı.
 
İSG Birimi ilk çalışmasını Çermik ve Çüngüş şube çalışanlarına yönelik gerçekleştirdi. DİSKİ Genel Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Mustafa Kaya ve Necati Güvenç bir seminer verdi. İSG Uzmanı Mustafa Kaya, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) açıklamalarına göre dünyada her yıl 270 milyon iş kazasının yaşandığını, her 15 saniyede bir işçi ve her gün yaklaşık 6 bin 300 kişi iş kazası veya meslek hastalıkları nedeniyle yaşamını kaybettiğini, 160 milyon kişinin ise meslek hastalıklarına yakalandığını söyledi.
 
Maden sektörü önde
 
Türkiye'nin iş kazaları açısından Avrupa'da birinci, dünyada ise üçüncü sırada olduğunu belirtti.  İş kazalarının oluşmasına neden olan iki önemli faktörün güvensiz durumlar ve güvensiz davranışlar olduğunu ifade etti. Türkiye genelinde en fazla iş kazasının maden sektöründe yaşandığını bunu, inşaat ve metal sektörünün takip ettiğini kaydetti. İSG Uzmanı Necati Güvenç de fiziksel, biyolojik ve kimyasal risklere karşı alınacak önlemler konusunda bir seminer gerçekleştirdi.
 
İSG Uzmanı Necati Güvenç Hani'de verilen eğitim seminerini Zazakî lehçesinde verdi. Bu yönüyle İş sağlığı ve Güvenliği eğitimi ilk defa Zazakî ile verilmiş oldu. 
 
İşe giriş muayeneleri yapıldı
 
Eğitim çalışmasına paralel olarak personelinin işe giriş muayeneleri de gerçekleştirildi. DİSKİ Sağlık Sorumlusu Musa Arslan ve İşyeri hekimi Yaşar Anlı da ilk muayeneleri yaptı.  Önümüzdeki günlerde 13 ilçede 2 ay içerisinde 600 çalışana İSG eğitimleri verilecek, işe giriş muayeneleri yapılacak.
 
Diğer yandan eş anlı olarak DİSKİ Genel Merkezi'ndeki riskli koşullarda çalışan personelin sağlık taraması gerçekleştirildi. Sağlık taramasında kan örnekleri alındı, duyma testi yapıldı ve röntgenleri çekildi.
 
 

HABERE YORUM KAT