1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DİSKİ çocuklar için animasyon film hazırladı
DİSKİ çocuklar için animasyon film hazırladı

DİSKİ çocuklar için animasyon film hazırladı

DİSKİ Genel Müdürlüğü, çocukları doğa ve çevreye karşı duyarlı kılmak amacıyla “Suyun Gözyaşları-Su Damlası Kardeşliğinin Öyküsü” isimli bir animasyon film hazırladı.Film her gün yerel kanallarda çocuklarla buluşacak.

A+A-

Yeryüzünün döngüsünü sağlayan suyun, ekolojik tahribatın ana karakteri olması son yılların en önemli tartışmalarından birini oluşturuyor. Yine yeryüzünde kullanılabilen suyun giderek azalması, gelecek nesillerin susuzluk gibi bir olguyla karşılaşması da tartışmaların ana ekseninde. Bu nedenle dünya üzerinde doğa-çevre konusunda duyarlık yaratmak amacıyla farkındalık çalışmaları yürütülüyor.

Sadece teknik bir kurum olmayıp ekoloji gibi can alıcı konularda da ön açıcı çalışmalar yapan Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, bu konuda önemli bir çalışmaya imza attı. Çocuklarda suyun doğru kullanımı konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan DİSKİ Genel Müdürlüğü “Suyun Gözyaşları-Su Damlası Kardeşliğinin Öyküsü” animasyon filmi hazırlattı.  Senaryosunun Deniz Mukan tarafından yazıldığı animasyon filmin illüstrasyonu Beysun Gökçin, animasyonu ise Tunç Dindaş tarafından yapıldı.

Ana karakterler: Baran, Berfin, Doğa Ana

Film, Baran ve Berfin kardeşlerin doğada yaptıkları bir gezintiyle başlıyor, Doğa Ana ile karşılaşmaları ile devam ediyor. Doğa Ana, Baran, Berfin ve arkadaşlarını çevresine alarak bir su damlasının yansımalı yüzeyinde doğada yaşanan kuraklığı ve sarsılan su döngüsünün nedenlerini anlatıyor.  Baran, Berfin ve arkadaşlarının Doğa Ana'yı dinledikten sonra “Su Damlası Kardeşi” olmaları ile sona eren film Diyarbakır'ın tarihi-modern kent görüntüleri eşliğinde veriliyor.  

Yerel kanallarda izlenecek

“Suyun Gözyaşları-Su Damlası Kardeşliğinin Öyküsü” isimli beş dakikalık animasyon film bir ay boyunca Diyarbakır'ın yerel kanallarında çocuklarla buluşacak. Diğer yandan DİSKİ Genel Müdürlüğü, ilköğretim okullarını ziyaret ederek hem suyun doğru kullanımı konusunda çocuklarla sohbet edecek hem de boya kitabı, hikaye kitabı, boya kalemleri ve animasyon filminin içinde yer aldığı bir çanta hediye edecek.

HABERE YORUM KAT