1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DİSKİ çalışanları yangın söndürmeyi öğrendi
DİSKİ çalışanları yangın söndürmeyi öğrendi

DİSKİ çalışanları yangın söndürmeyi öğrendi

DİSKİ Genel Müdürlüğü çalışanları olası bir yangın anında müdahale ve doğal afet halinde yapılması gerekenler konusunda önce teorik olarak kapasitesini geliştirdi ardından uygulamalı eğitimle bilgisini pekiştirdi.

A+A-

DİSKİ Genel Müdürlüğü İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı, çalışanların olası bir yangında müdahale kapasitesini geliştirmek amacıyla bir eğitim semineri gerçekleştirdi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı İtfaiye Şube Müdürü Şeyhmus Belek tarafından “Yangın güvenliği ve tabii afetlerde müdahale tarzı” başlıklı bir sunumu DİSKİ genel Müdürlüğü çalışanları büyük bir ilgiyle dinledi.

Koku, duman ve alev

Belek, yanma olayının yanıcı maddenin ısı ve oksijenle birleşmesi sonucu oluşan kimyasal bir olay olduğunu söyledi. Yanma olayının meydana gelebilmesi için, yanıcı madde, ısı ve oksijen gibi üç şarta ihtiyaç bulunduğunu kaydeden Belek, yanmanın çeşitlerini;  yavaş yanma, hızlı yanma, parlama, kendi kendine yanma olarak sıraladı. Yangını “katı, sıvı ve gaz halindeki yanıcı maddelerin ateş olarak kontrol dışı yanma olayı” olarak tanımlayan Belek,  yangın oluşum safhalarının ilk aşamasında kokunun, ikinci aşamasında dumanın üçüncü aşamasında ise alevin görüldüğünü söyledi.  Korunma önlemlerinin alınmaması, bilgisizlik, ihmal ve dikkatsizlik, kazalar, sıçrama, sabotaj, tabiat olayları, bacalar, sigara, kibrit, elektrik, benzin, likit petrol gazı, doğal gaz, güneş ışığı gibi etkenlerin yangınların sebeplerinden bazıları olduğunu kaydeden Belek, “Bugüne kadar yangınlar sonucu oluşan maddi hasarın yüzde 95'i, can kaybının da yüzde 94'ünün yangın söndürme cihazlarının zamanında ve yerinde kullanılmadığı için meydana geldiği tespit edilmiştir” dedi.

Telaş yapmayın

Yangın anında telaş yapmamanın önemine değinen Belek şöyle devam etti: “Bulunduğunuz yerde yangın ihbar düğmesi var ise ona basınız, 110 itfaiye teşkilatına telefon ediniz, yangın yerinin adresini kısa ve doğru şekilde bildiriniz, mümkün ise yangın cinsini bildiriniz, yangını çevrenize duyurmalısınız,  gelinceye kadar yangın söndürmek için elde mevcut vasıta ve imkanlardan faydalanmaya çalışınız, yangının yayılmaması için kapı ve pencereleri kapatınız, bunları yaparken kendinizi ve başkalarını tehlikeye atmayınız, görevliler haricinde yangın sahasına girilmesine mani olunuz.” Belek, işyerinde, kurum ve kuruluşlarda acil durum planı ve ekiplerinin kurulması ile ilgili de bilgi verdi. Belek, “Yapı bina tesis ve işletmelerde yangın güvenliğinden kamu kurum ve kuruluşlar ile özel kuruluşlarda en büyük amir, diğer bina tesis ve işletmelerde sahip ve yöneticiler sorumludur” dedi.  Binaların yangından korunması hakkında yönetmeliğin 124. Maddesi gereğince, “Çalışma saatleri içerisinde görevli sayısına ve o binadaki en büyük amirin takdirine göre binanın her katı bölmesi veya tamamı için görevliler arasından yangın güvenliği sorumlusu seçileceğini kaydeden Belek, sorumlunun çalışma saatinin başından bitimine kadar sorumlu olduğu bölümde yangına karşı korunma önlemlerini kontrol etmek ve aldırmakla yükümlü olduğunu kaydetti.

Hayat boşluğu oluşturun

Doğal afet anında yapılacaklar konusunda da bilgiler veren Belek, “afet anında bulunduğumuz yerde hayat boşluğu oluşturacak eşyaların yanında cenin pozisyonuna geçip sarsıntının geçmesini beklemek, üzerimize devrilebilecek eşyalardan uzak durmak, binayı terk ederken kesinlikle asansör ve merdiven kullanmamak, kullanım alanı dar olan yerleri seçmek ve kesinlikle balkon sahanlık ve geniş yerlere geçmemek gerekir” dedi. Afet anında bina dışında olunması halinde cadde ve sokak boyunca koşmamak gerektiğini de kaydeden Belek, açık arazide çömelmek, kapalı otopark, viyadük ve üst geçitleri kullanmamak, elektrik ve iletişim direklerinden, sahilden, dik kayalıklardan ve yamaçlardan ve su ve doğalgaz gibi yeraltı şebekelerinden uzak durulması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

 

Kaynak: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi

HABERE YORUM KAT