1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DİSKİ altyapı çalışmaları sürüyor
DİSKİ altyapı çalışmaları sürüyor

DİSKİ altyapı çalışmaları sürüyor

DİYARBAKIR - Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, AB IPA Projesi kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'yla ortaklaşa yürüttüğü “Diyarbakır Yağmursuyu Drenaj Sistemleri ve Atık Su Kolektörlerinin Rehabilitasyonu Projesi” kapsam

A+A-
DİSKİ'den yapılan açıklamada, projenin kentte yağıştan dolayı oluşacak su baskınlarının önüne geçmek amacıyla geliştirildiği, yağmursuyu sisteminin atık su toplama sisteminden ayrılarak atık su tesisine gönderileceği, böylece kentte her yağıştan sonra oluşan görüntülerin yaşanmayacağı belirtildi.
 
Yağmursuyu şebekesi inşaatının belli bir program doğrultusunda kentin değişik noktalarında yürütüldüğüne dikkat çekilen açıklamada, projenin inşaat çalışmalarına Eylül 2014'te başlandığı Haziran 2015'te ise tüm çalışmaların tamamlanacağı kaydedildi.
 
Kent genelinde 67 kilometre yağmursuyu kanalı yapımının devam ettiğine işaret edilen açıklamada, "Galeria önündeki çalışmanın Fiskaya'dan Rızvanağa'ya kadar oluşturulan hat kapsamında yürütülüyor. Söz konusu hat çalışması yürütülürken orduevi kesiminde 1970'lerde inşa edilmiş bir tünelle karşılaşıldı.
 
Askeriyeye ait olan bu tünel nedeniyle çalışmalar durdu. Askeriye, güvenlik sebebiyle tünelin iki ucu kapatılmadan imalata devam edilemeyeceğini söyledi. Bunun üzerine tünelin iki ucu kapatıldı, tam ortasından kırıldı. Tünel, sert demirli beton olduğundan dolayı işlemler ciddi zaman aldı. 3 gün önce tamamlandı. Gecikmenin temel sebebi budur. Şimdi üstü asfaltlanacak. Ardından çalışma belediye önünden bir sonraki kavşağa kadar kayacak" denildi.
 
(MP-YRT-Y)

HABERE YORUM KAT