1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Diyarbakır'da! (MİSAFİR KALEM Hasan Demir)
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Diyarbakır'da! (MİSAFİR KALEM Hasan Demir)

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Diyarbakır'da! (MİSAFİR KALEM Hasan Demir)

Haberin başlığı, "Davutoğlu Kanada'da", "Davutoğlu Irak'ta" gibi oldu öyle değil mi?

A+A-

Haberin başlığı, "Davutoğlu Kanada'da", "Davutoğlu Irak'ta" gibi oldu öyle değil mi?
Ne yazık ki öyle…
Ne eyleyelim ki, görüntü bu.
Davutoğlu'nun, daha dün Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na "Has'sittir" diye hakaret ettiği Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i, "Dışişleri Bakanı" olarak ziyaret etmesi, yani, farklı bir devlet topraklarına ayak basıyormuş atmosferinde ayak basması, Baydemir'in de Davutoğlu'nu başka bir ülkenin Dışişleri Bakanını karşılıyormuş gibi karşılaması bize bu başlığı attırdı.
Aynı Davutoğlu meselâ Çankırı'ya gitse, Çankırı Belediye Başkanı Davutoğlu'nu karşılasa televizyonlar canlı yayın yapmaz, gazeteler manşete taşımaz, "Çankırı Belediye Başkanı'ndan Dışişleri Bakanı Davutoğlu'na jest" gibi haberler gazete ve televizyonlarda cirit atmazdı!
İşte bu görüntüler bizi 1961'li yıllara götürdü…
Yer: Washington, NATO Askeri Komite karargâhı. NATO Yeni Kurmay Başkanı Fransız General, Karargâhtaki müttefik kuvvet temsilcileri olan proje subaylarını toplar ve önlerine 'Kendisine tevdi edilen proje dosyalarını' koyar. Türkiye'yi temsilen toplantıda bulunan Kurmay Albay Atıf Erçıkan da önüne konan NATO dosyasının, "Sovyetler Birliği'ne Karşı Uygulanacak Psikolojik Harp Harekâtı" başlıklı kapağını kaldırır. Lâkin daha dosyanın bir satırını bile okumadan biri Amerikalı diğeri İngiliz 2 NATO Albayı hışımla içeri girip Türk Albayın tepesine dikilirler.
"-Kurmay Başkanı elindeki dosyayı sana yanlışlıkla vermiş, derhal geri istiyor!"
Der ve dosyayı almak için uzanırlar. Türk Albay Atıf Erçıkan daha atik davranarak dosyayı çekmecesine atar ve kilitler. İngiliz ve Amerikalı Albaylar Türk Albayı ölümle tehdit eder.
Uzatmayalım, bu dosyadan bir kelime sızdırırsan neticesi ölümün olur tehdidi savurup çaresiz giderler.
Peki, o dosyada ne vardır?
O dosyada SSCB dağıldığında bağımsızlığını elde edecek 5 veya 6 Türk devleti ile Türkiye Cumhuriyeti birleşirse Hitler Almanya'sı veya Stalin Rusya'sından daha etkili bir kuvvet Batının karşısına dikilecektir denilmekte ve şu öneride bulunulmaktadır:
"-Türkiye Cumhuriyeti ile Doğu Türklerini birleştirmemek için elden gelen yapılmalı, Türkiye ile bu devletlerarasında tampon devletler kurulmalı. Türkiye'nin lider devlet olmasını engellemek için bütün tedbirler alınmalıdır."
İşte PKK bu hedefin ürünüdür ve tampon devlet olarak Kürdistan adım adım yaklaşmaktadır.
Bundan daha sağlam belge mi olur?
Güle oynaya yürünen bu yolun sonunda Türk'e de Kürde de gözyaşından başka bir şey yok gibi…
Çünkü proje ne Türk'ün, ne Kürdün projesi. Proje bir Haçlı projesi…
Bizzat üreticilerinden biri olan Condolezza  Rice'nin aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 30'a yakın halkı Müslüman devletin sınırlarını değiştirecek olan Büyük Ortadoğu Projesi bu hedefin ürünüdür.
Ne yazık ki hükümetin başı Recep Tayyip Erdoğan, kendi ülkesinin sınırlarını değiştirecek olan Büyük Ortadoğu Projesi'nin Eş Başkanı'dır ve Eş Başkan olarak, "İnşallah Büyük Ortadoğu Projesi hayata geçer de, Diyarbakır bu projenin yıldızı olur" demiş, şu günlerde de, Erdoğan, AKP ve BDP elele vermiş, Öcalan'ın taleplerine nasıl cevap verebiliriz diye gün 24 saat mesai sarf eder hale gelmişlerdir.
O taleplerin sonucunun nereye varacağı, bakmasını bilenler için, Davutoğlu'nun Diyarbakır ziyaretinde apaçık ortadadır.

 

(MİSAFİR KALEM Hasan Demir)

HABERE YORUM KAT