1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DİSİAD'dan partilere çağrı
DİSİAD'dan partilere çağrı

DİSİAD'dan partilere çağrı

DİYARBAKIR- Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DİSİAD), partilere biran önce hükümetin kurulması çağrısında bulundu.

A+A-

DİSİAD, genel seçimlerde sandıktan çıkan sonuçlar neticesinde tek parti döneminin bitmesi ve koalisyon hükümetinin kurulmasının beklendiği süreçte yeni kurulacak hükümetten beklentilerini açıkladı. DİSİAD Başkanı Burç Baysal, TBMM’de bulunan partilerin uzlaşmaz açıklamalarının hem kendilerine hem de Türkiye’ye zarar verdiğini söyledi.

Baysal, yıllardır ülkeyi özellikle Doğu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni siyasi ve ekonomik yönden olumsuz etkileyen Kürt sorununun büyük bir sorun olduğuna değindi. Baysal, seçim sonuçlarının Türkiye halklarının Kürt sorununu barışçıl yöntemlerle çözmek istediğini ortaya koyduğunu dile getirerek, hükümetin biran önce kurulması gerektiğini ifade etti. Baysal, "Bilindiği gibi 7 Haziran genel seçimlerinin sonuçları ülkemizde bir koalisyonu işaret etmektedir. Seçimde sonra Meclis’te temsiliyeti bulunan partilerin yaptıkları uzlaşmaz açıklamalar hem kendilerine hem de Türkiye’ye ciddi zararlar verebilir.

Türkiye’nin sorunlarını akılcı bir temelde ele alan, başta yeni anayasa, çözüm süreci ve ekonomi konusunda çözüm üretecek işbirliğine ihtiyaç olduğu aşikardır. Bölgemiz başta olmak üzere tüm ülkeyi siyasi ve ekonomik alanlarda 10 yıldır olumsuz etkileyen Kürt sorunu, cumhuriyet tarihinin en büyük sorunudur. Partilerin biran önce seçmenin verdiği mesajı ciddiye alarak, uzlaşmacı bir tavırla hükümeti kurmalarını bekliyoruz. 7 Haziran seçim sonuçlarının verdiği bir diğer mesaj da; Türkiye halklarının Kürt sorununu barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözme iradesini ortaya koymasıdır.

Türkiye’nin en önemli sorunu olan Kürt sorununun çözümü, kurulacak hükümetin vazgeçilmez gündem maddesi olmalıdır. DİSİAD olarak tüm siyasi partilere siyasetin sorun çözmek için yapıldığını hatırlatarak, kimseyi ötekileştirmeden Türkiye’nin tüm sorunlarını çözmek için çaba sarf etmelerini ve bunun için görev almaktan kaçınmamaları, uzlaşma ve işbirliği için ortak paydaları öne çıkarmaları çağrısında bulunuyoruz" dedi.


(DE-YRT-CC-Y)

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler