1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DİSİAD'dan OSB'ye ziyaret
DİSİAD'dan OSB'ye ziyaret

DİSİAD'dan OSB'ye ziyaret

DİYARBAKIR- Diyarbakır Sanayici ve İş Adamları Derneği (DİSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Burç Baysal, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Fırat Anlı ve bazı sivil toplum kuruluşları Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi'ni (OSB) ziyaret etti.

A+A-

Üretim yapan sanayicilerin faaliyetlerini yerinde incelemek, Diyarbakır ve markaları tanıtmak amacı kapsamında, DİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Burç Baysal, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı ve bazı sivil toplum kuruluşları OSB'de faaliyet yürüten Karavil Grub'u ziyaret etti.

Ziyarette bir konuşma yapan DİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Burç Baysal, Diyarbakır'da üretilen ürünlerin markaların kenti tanıtma konusunda destek verilmesi gerektiğini ifade etti. Yoksulluğun Diyarbakır'ın kaderi olmadığını dile getiren Baysal, "Gerçek anlamda baktığımız zaman, çok büyük hedefler doğrultusunda konuşmuyoruz. Çok büyük üretim üstleri oluşturacağız diye kısa vade de bir iddiamız yok.

Diyarbakır'daki yoksulluğu 3-5 yıl içinde askeri düzeye indirmemiz gerekiyor. Bunun askeriye inmesinin tek çıkar yolu, bu gördüğünüz yerleşkenin doğru bir nizama bürünmesiyle olur. Eğer yoksulluk korkusunda şikayet edenler samimilerse, bu anlamda destek vermek zorundalar. Bizler iş dünyasının tüm aktörleri olarak, her zaman buraya hizmet etmek isteyenlerin yanında olacağımızı bilmesini isterim. Şehrin içerisinde üretim açısından bir şekilde istihdam yaratma şansımız yok.

Burada üretim yapıp, yaptığımız üretim ile beraber, çok yoğun bir şekilde istihdam edecek çok faktörlerimiz vardır. Büyükşehir Belediyesinin ekonomi formunda da bu konuya değindim. 1991 yılında kurulan bir Organize Sanayi Bölgemiz var. Ama aradan geçen 23 yıl içerinde hala altyapı sorunlarını dile getiriyoruz. Artık bunları aşmamız lazım hem yerel yönetimlerimiz hemde merkezi hükümetin Diyarbakır'dan sorumlu temsilcileri bizlerle beraber kol kola vermeleri gerekiyor.

Destek vermeleri lazım ki, beraber bu şehrin yoksulluğunu kaderi olmaktan çıkaralım'' dedi.
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Fırat Anlı ise DİSİAD'ın düzenlediği bu ziyaretten dolayı teşekkürlerini ileterek, böylesi bir toplantının yapılmasının Diyarbakır için önem arz ettiğini söyledi. Anlı, "Ekonomiyi geleceği ve kentimizin her türlü sorununu bu salonlarda veya bunlara benzer salonlarda toplantılar yaparak sürekli yapmamız gerekiyor.

Bunları görmek, bu kenti görmek lazım. Avrupa Birliği yeni Büyükelçisi Delegesi, Türkiyeli ve batılı gazeteciler ve yazarlar iki gün boyunca konuğumuz oldular. Onlar da bu konuları tartıştılar. Bugün burada konuştuğumuz konuları herkes tartışıyor ve her kesimin bölgeye ve en başta Diyarbakır'a ilgisi var ve kentimize sahip çıkmamız gerekiyor" diye konuştu.


(BE-ÜN-AŞ-Y)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT