1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Disader Doktorları Buluşturdu
Disader Doktorları Buluşturdu

Disader Doktorları Buluşturdu

Diyarbakır Sağlık Gönüllüleri Derneği (DİSADER), 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında sağlık çalışanlarını bir araya getirdi. DİSADER'in verdiği yemeğe 550 doktor, eczacı, diş hekimi ve sağlık memuru katıldı.

A+A-

Diyarbakır'da faaliyet gösteren DİSADER, 14 Mart Tıp Bayramı'nda sağlık çalışanlarını unutmadı. Düzenlenen etkinliğe 550 civarında doktor, eczacı, diş hekimi ve sağlık çalışanı katıldı. Program, DİSADER ile Güneydoğu Uluslararası Sağlık Federasyonu (GUSAF)'nun tanıtım filmleriyle başladı.

MESLEĞİN SEVİLMESİ

DİSADER Başkanı Sacit Öztoprak, doktorundan eczacına kadar toplumda sağlık çalışanların önemli bir görevi yerine getirdiklerini kaydetti. Sağlık sektöründe çalışmanın tamamen 'o mesleği sevmeye' bağlı olduğunu anlatan Öztoprak, dernek olarak toplumda mesleğini severek yapan sağlık çalışanlarını unutmadıklarını söyledi. GUSAF Genel Sekreteri Muammer Set ise doktorların dünyanın en önemli mesleğini icra ettiğini söyledi. Sağlık çalışanlarının, yer şartı aramaksızın insanların yardımına koştuğunu belirten Set, dünyanın insan sevgisini taşıyan doktorlara ihtiyacı olduğunu kaydetti.

SAĞLIK VE HOŞ VAKİT

Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İrfan Yılmaz, 'Tıbbı Nebevi' konulu bir konferans verdi. Yılmaz, Peygamberimiz'in (sas) insan sağlığına büyük önem verdiğini belirterek, bunu, hayatı boyunca ortaya koyduğunu dile getirdi. Efendimiz'in (sas), "İki nimet vardır ki insanların çoğu bu nimetleri kullanmakta aldanmıştır. Sağlık ve hoş vakit." hadisini hatırlatan Yılmaz, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (sas), bu hadisiyle sağlığın ne kadar önemli olduğunun altını çizdiğini kaydetti. Yılmaz, "Korucuyu hekimliği Peygamberimiz (sas) 1400 sene önce tavsiye etmiştir. O (sas), hasta olmadan, sağlığın kıymetinin bilinmesini ve ona göre yaşanmasını tavsiye ediyor. İnsanların sağlığını tehlikeye atacak davranışlardan da uzak durulmasını istiyor. O'nun (sas) 'Kim bilgisi olmadığı halde hekimlik yapmaya kalkışınca zararını öder' hadisi buna en güzel örnek." diye konuştu.

PROGRAMA KİMLER KATILDI


Programa AK Parti Diyarbakır Milletvekili Dr. Mehmet Hamzaoğulları, Diyarbakır Vali Yardımcıları Mehmet Yiğit, Cemal Hüsnü Kansız, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, DÜ Tıp Fakültesi Dekanı M. Fuat Gürkan, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammed Güzel Kurtoğlu, İl Sağlık Müdürü Sait Avar, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet Aszlan'ın da aralarında bulunduğu sağlık çalışanları katıldı.

HABERE YORUM KAT