1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dış ticaret endeksi açıklandı
Dış ticaret endeksi açıklandı

Dış ticaret endeksi açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu Nisan ayı Dış Ticaret Endeksleri sonuçlarını açıkladı. Açıklanan sonuçlara göre Dış Ticaret Endeksi sanayide yüzde 0.8 arttı.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğünden alınan verilere göre, İhracat birim değer endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0.8 azaldı. İhracat birim değer endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre, yakıtlarda yüzde 14.2 azalırken, gıda, içecek ve tütünde yüzde 0.6, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 2.8 ve imalat (gıda, içecek, tütün hariç) sanayinde yüzde 0.8 arttı.

İthalat birim değer endeksi yüzde 3.6 azaldı

İthalat birim değer endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,6 azaldı. İthalat birim değer endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütün ürünlerinde yüzde 10.7, imalat (gıda, içecek, tütün hariç) sanayinde yüzde 0.1 artarken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 9.2, yakıtlarda yüzde 11.1 azaldı.

İhracat miktar endeksi yüzde 0.1 azaldı

İhracat miktar endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0.1 azaldı. İhracat miktar endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütün ürünlerinde yüzde 13, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 11.2, imalat (gıda, içecek ve tütün hariç) sanayinde yüzde 6.8 artarken, yakıtlarda yüzde 9.1 azaldı.

İthalat miktar endeksi yüzde 22.8 arttı

İthalat miktar endeksi 2013 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22.8 arttı. İthalat miktar endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütün ürünlerinde yüzde 15.1, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 7.4, yakıtlarda yüzde 3.9, imalat (gıda, içecek ve tütün hariç) sanayinde yüzde 16.7 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracat miktar endeksi yüzde 3.9 azaldı

Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre; bir önceki yılın aynı ayına göre ihracat miktar endeksi yüzde 3.9 azalırken, ithalat miktar endeksi yüzde 20.2 arttı. Mevsim ve Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise; bir önceki aya göre ihracat miktar endeksi yüzde 3.9 azalırken, ithalat miktar endeksi yüzde 9.7 arttı.

Dış ticaret haddi 2013 yılı Nisan ayında 97.5 olarak gerçekleşti

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan dış ticaret hadleri, 2012 yılı Nisan ayında 94.8 iken, 2013 yılı Nisan ayında 97.5'e yükseldi.

 

HABERE YORUM KAT